List otwarty Mateusza Kijowskiego do abp. Kazimierza Kardynała Nycza w sprawie wypowiedzi ks. Stanisława Małkowskiego

Dziś przed południem Mateusz Kijowski przekazał do Kurii Metropolitalnej Warszawskiej swój list otwarty w sprawie słów ks. Stanisława Małkowskiego pod adresem KOD-u i KOD-erów.

 

Dodaj komentarz

42 komentarzy do "List otwarty Mateusza Kijowskiego do abp. Kazimierza Kardynała Nycza w sprawie wypowiedzi ks. Stanisława Małkowskiego"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Maciek
Maciek
3 lat 5 miesięcy temu

Cóż. Kościół ostatnio jakby małomówny. Ale jak już powie, to powie. Szkoda ,że niestety mrozi tym krew w żyłach. A może wreszcie Kościół jest zadowolony z osiągnięć swoich znajomych od władzy nad duszami. Nikt tak dobrze nie jednoczy przy krzyżu jak miesięcznice Jarosława. Po co tu narzekać?

Magda Musiał
Magda Musiał
3 lat 5 miesięcy temu

Cóż, Kościól to wspólnota ludzi wierzących. Wielu z nich nie milczy. Razem z całym KODem wołamy WOLNOŚĆ-RÓWNOŚĆ-DEMOKRACJA.

Malgorzata Głoginia
Malgorzata Głoginia
3 lat 5 miesięcy temu

pardon? Czci godny? za milczenie, gdy jeden z księży głośno mówił, że żaden KODer, ani KODerka nie ma prawa do bycia w kościele?
Ja bardzo proszę, by KOD się szanował.

mandi48
mandi48
3 lat 5 miesięcy temu

Przecziz nie bedzie pislal odezwy i yblizac, szacunek musi byc okazany, gdzyz tak powinni postepowac naturalni, dobrzy katolicy. Nienawiscia nic nie zyskamy. Chcemy byc szanowani, musimy szanowac. Talk uczylismy nasze dzieci, , tak musimy sami postepowac!

Malgorzata Głoginia
Malgorzata Głoginia
3 lat 5 miesięcy temu

nie chodzi o ubliżanie, chodzi o szacunek do siebie, bez padania na twarz przed kolejnym księdzem…
Na bycie czi godnym trzeba sobie zasłużyć…
poza tym – wydaje mi się – że KOD jest ruchem obywatelskim, więc jak największy umiar w stosunkach z KAŻDYM przedstawicielem każdego kościoła…

Grzegorz
Grzegorz
3 lat 5 miesięcy temu

Więc szanujcie wynik demokratycznych wyborów parlamentarnych. PIS wygrał i rządzi.

Jan
Jan
3 lat 5 miesięcy temu

Wynik wyborów jest szanowany: wygrała koalicja partii Zjednoczona Prawica (a nie sam PiS) i rządzi. Musisz jednak wiedzieć, że wygrana w wybrach nie uprawnia do łamania ani obchodzenia prawa!
Więc szanujcie prawo i sobie rządźcie!

Maciek
Maciek
3 lat 5 miesięcy temu

Można by nawet powiedzieć, że se rządzi .

ewa z mazur
ewa z mazur
3 lat 5 miesięcy temu

KOD się szanuje. Po prostu w ten sposób należy zwracać sie do arcybiskupa. Mimo wszystko, jeśli sie jest człowiekiem kulturalnym.

Adamk
Adamk
3 lat 5 miesięcy temu

Panie Mateuszu Metropolita Warszawski jest głuchy na takie listy i wątpię czy odpowie na Pana list otwarty , a ksiądz Małkowski bardzo nisko upadł , pamiętam go jak wspaniałe wygłaszał kazania na Żiliborzu u księdza Jerzego ( prywał wtedy tłum spragniony słowa prawdy ) dziś ten ksiądz mówi że ja nie zasługuje na komunnie bo popieram KOD , brak słów .

mandi48
mandi48
3 lat 5 miesięcy temu

dialog trzeba zaczac i Pan Mateusz dobrze postapil. zamiast zajmowac sie zdrajcami KK, zzaczac rozmawiac z Najwyzszymi dostojnikami Kosciola. Tak, tak, ale tymi tez oddanymi wierze a nie PISowcom!

Malgorzata Głoginia
Malgorzata Głoginia
3 lat 5 miesięcy temu

pardon? dostojnikami?

Maria
Maria
3 lat 5 miesięcy temu

Podziwiam, że Mateusz wierzy ciągle w możliwość komunikacji z Kościołem, a także w to, że Kościół zechce stanąć po stronie prawdy, uczciwości i przyzwoitości.

rammon
rammon
3 lat 5 miesięcy temu

Kościół po stronie prawdy, uczciwości i przyzwoitości? Chyba, pani Mario, nie zna pani okrutnej historii KK od III wieku poczynając. Niestety przeważająca historia zwłaszcza hierarchii kościelnej to historia okrucieństwa, zdrad, obłudy, rozpusty, prześladowań niepodporządkowujących się i pazerności na dobra doczesne.

MarekWu
MarekWu
3 lat 5 miesięcy temu

Przepraszam, ale czy mówi to Pan w oparciu o materiał historyczny czy na podstawie mitów i podań ludowych? Bo się tak składa, że studiuję historię i wiem, że nam jest łatwo oceniać zamierzchłe wieki, bo mamy przewagę perspektywy czasu. Dlatego prosiłbym o rozwagę w używaniu takich argumentów przeciwko jakiejkolwiek grupy wyznaniowej, politycznej czy społecznej, bo jeszcze się nie okazało do czego sam KOD doprowadzi. Wiem, że KOD chciałby urosnąć do rangi Solidarności, ale poczekajmy na owoce. Pozdrawiam.

Małgorzata
Małgorzata
3 lat 5 miesięcy temu

Panie Marku,nie trzeba sięgać do historii,wystarczy uważnie przyjrzeć się kościołowi współczesnemu/mówię tu o instytucji, a nie o zbiorowości wyznawców katolicyzmu/, to nie jest partner do rozmowy ani o uczciwości ani o prawach obywateli

Bea
Bea
3 lat 5 miesięcy temu

Syzyfowa praca. Liczyć na głos tak antydemokratycznej instytucji jak kościół… to strzał w kolano.
Można równie dobrze podyskutować z wilkiem o wegetarianizmie.
Ale ok. To pismo daje nam alibi i dobrze. Należy taktycznie wyciągać dłoń i to właśnie Mateusz zrobił :)

Jerzy
Jerzy
3 lat 5 miesięcy temu

Mam przekonanie że Ks. Kardynał Nycz odpowie na list i to pozytywnie. To ów ksiądz po swoich wypowiedziach całkowicie się zatracił. Podstawą naszej wiary jest Ewangelia a nie przynależność do partii czy rodzaj patriotyzmu

rex_poznań
rex_poznań
3 lat 5 miesięcy temu

List powinien być spokojny i wywarzony ale … jest trochę jakby mało stanowczy, żebrzący, uniżony, zwłaszcza to „czcigodny księże kardynale”. Czy tak ludzie wolni, nie podlegający władzy religijnej, republikanie powinni zwracać się do urzędnika kościelnego?
Proszę zwrócić uwagę, kto współtworzył i popierał Targowicę (na którą często powołuje się PiS) i dlaczego wojska królewskie i kościuszkowskie oraz lud Warszawy powiesiły kilkunastu biskupów i arcybiskupów.
I oby hierarchia KK, który oczywiście nie zwróci uwagi na nijaki list p. Kijowskiego, nie opowiedziała się otwarcie po stronie fanatycznej polskiej prawicy, obrońcom „starej”Polski.

Maciek
Maciek
3 lat 5 miesięcy temu
Brakuje mi kard. Życińskiego. To tylko jeden człowiek, a mądrość jego i serce, były potężne. I choć sam nie mam żadnego związku z Kościołem, to marzy mi się Kościół, którego sami wierzący nie wstydziliby się, i taki, który by, stał ponad politycznymi rozgrywkami. Taki Kościół rzeczywiście, ale to z powodu swej mądrości, mógłby mieć wpływ na wybory społeczne, nigdy przy użyciu manipulacji i pomówień. Dziś mamy do czynienia z mechanizmem do złudzenia przypominającym czasy PRL, tzn. Trzymamy swoją linię kosztem ogłupienia obywateli i zepsucia państwa, po to , aby na tej tratwie jeszcze trochę popłynąć. Oczywiście przewidujemy już, że katastrofa… Czytaj więcej »
Włodzimierz
Włodzimierz
3 lat 5 miesięcy temu

Abp Życiński nie był kardynałem.

Alicja
Alicja
3 lat 5 miesięcy temu

Piekny list i niezbędnie konieczny. Sama pisze do biskupów, gdy napotkam na swojej drodze działania niegodne mojej katolickiej wierze. oburzaja mnie one i reaguje na nie tym bardziej, gdy dotycza księży, a wiec osoby szczególnie wybrane. I musze przyznac, ze zwykle otrzymuje odpowiedzi merytoryczne i zatroskane, jak moje listy.

Marek
Marek
3 lat 5 miesięcy temu

Ksiądz Małkowski ma rację wy się zachowujecie jak ludzie komuny, jest to kapłan zasłużony, jest to BOŻY KAPŁAN. Był prześladowany przez tych którzy niektórzy z Was Jego oprawcom bili brawo kiedy był bity przez UB ŚWINIE. Przemyślcie czy chcecie WOLNEJ I NIEPODLEGŁEJ POLSKI CZY POLSKI NA SMYCZY UNII EUROPEJSKIEJ. WSTYDŹCIE SIĘ SŁYSZAŁEM Z NIEKTÓRYCH MEDZIÓW, ŻE CI LUDZIE BYLI OPŁACANI ZA BRUDNE PIENIĄDZE UNIJNE CHCECIE SPRZEDAĆ POLSKĘ?

Jan
Jan
3 lat 5 miesięcy temu

Ach! To ten ksiądz był bity przez kolegów prokuratora Piotrowskiego? Tego byłego prokuratora PRL, którego teraz oklaskują posłowie PiS z p. Kaczyńskim na czele? Tego PiS, które pełnymi garściami korzysta z unijnych pieniędzy? To, według Ciebie, towarzystwo ma zapewnić wolność i niepodległość Polski?
Szaleju się najadłeś czy może to efekt kilku popołudniowych piw?

Irena
Irena
3 lat 5 miesięcy temu

Panie Marku, o tym właśnie jest ten list – w imię Boże Boży kapłan lży niewinnych ludzi. Pańska wypowiedź powyżej jest pozbawiona jakiejkolwiek kultury. To jest wasza PiSowska miłość bliźniego!? Ma pan jakiekolwiek pojęcie o czystości unijnych pieniędzy? Polecam melisę na dobranoc

Maciek
Maciek
3 lat 5 miesięcy temu

Zdecydowanie po wypowiedzi, kapłan z bożej łaski pasuje idealnie.

kazik
kazik
3 lat 5 miesięcy temu

Panie Marku, czy jak Ci tam. Bedziesz Pan musiał porządnie wykapać się bo chcąc, czy nie, z tych brudnych pieniędzy unijnych korzystał Pan i korzysta nadal. Jeżeli jeszcze Pan powie, że przez BOŻEGO KAPŁANA sam Bóg przemawia, to ja dziękuję, za takiego Boga.

Marek
Marek
3 lat 5 miesięcy temu

PAMIETAJCIE ŻE MIŁOŚĆ DO OJCZYZNY TO JEST JAK MIŁOŚĆ DO MATKI I OJCA JAK MÓWIŁ NASZ ŚW. POLAK JAN PAWEŁ II, NASZ RODAK, CYTUJE: „TO JEST MOJA ZIEMIA, JA TUTAJ SIE NARODZIŁEM…” NIE SPRZEDAWAJCIE SIĘ ZDRAJCOM.

Maciek
Maciek
3 lat 5 miesięcy temu

Taa. Miłość do ojca, który pił i bił, jest jak miłość do ojczyzny, która rękami władzy , gardzi, gwałci i poniża. Jedno i drugie to miłość urojona, utrzymywana tylko na potrzeby tego i przez tego, który bije, aby dalej mógł pod płaszczykiem miłości czynić swoje krzywdy. Kat, który pod pozorami miłości krzywdzi. Psychologia opisuje to dokładnie jako pewnego rodzaju szantaż emocjonalny. Oprawca manipuluje, a ofiara czuje się wiecznie winna i oddana usłużnie celom szubrawcy. Łatwo wtedy wmówić kto zdrajca , a kto patriota. Marek pojął to tak, jak chciał kat.

Katarzyna
Katarzyna
3 lat 5 miesięcy temu

Gdyby nie Jan Paweł II to NIE bylibyśmy w Unii. On był tego gorącym zwolennikiem. Wcale się to nie kłóci z miłością do Ojczyzny.
On byłby przerażony tym, co PIS robi!
Miał, w przeciwieństwie do wspóczesnych polskich biskupów i pisiorów, otwarty umysł i był prawdziwym Europejczykiem!

Mirosław
Mirosław
3 lat 5 miesięcy temu
K o n k o r d a t pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską, podpisany w Rzymie dn. 10 lutego 1925 r. Przekład. W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ, M Y, S T A N I S Ł A W W O J C I E C H O W S K I, PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Wszem wobec i każdemu zosobna, komu o tym wiedzieć należy, wiadomem czynimy:  W dniu dziesiątym lutego tysiąc dziewięćset dwudziestego piątego roku podpisany został w Rzymie Konkordat pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską, który słowo w słowo brzmi następująco: A dalej: Wybór arcybiskupów i biskupów należy… Czytaj więcej »
Ryszard Straus
Ryszard Straus
3 lat 5 miesięcy temu

Szanowni Państwo Rzymscy Katolicy oraz inni Chrześcijanie! To, czego mi brakuje na demonstracjach KOD-u, to krzyże noszone przez wiernych. Dobrze byłoby, gdyby Państwo też zademonstrowali swoją przynależność do wspólnoty Chrześcijan. Tworzy się bowiem wrażenie, że Bóg jest całkowicie po stronie narodu smoleńskiego.

Małgorzata
Małgorzata
3 lat 5 miesięcy temu

Rozumiem,ze to taki kiepski żart tylko. Na poważnie- może by tak zademonstrować przynależność do wspólnoty ludzi? Nie Polak, prawdziwy,mniej prawdziwy,katolik smoleński,niesmoleński a człowiek,zwyczajnie .O ile świat byłby prostszy.

Stanisław
Stanisław
3 lat 5 miesięcy temu

ispert
Szanowny Panie Ryszardzie
” co boskiego Bogu, co cesarskiego Cesarzowi”, w tym kontekście manifestacja religijnych poglądów w/g mnie, niezbyt stosowna.
(P.S. tu też nie należy brać tego dosłownie, bo co prawda pan Prezes odpowiedni wzrost posiada, ale metryka nie z Korsyki.)

lilka
lilka
3 lat 5 miesięcy temu

Jestem oburzona wypowiedziami ks.Stanisława Małkowskiego na temat KOD-u i osób popierających KOD ,jako katoliczka praktykująca ,natomiast jestem pewna ,że takich wypowiedzi nie usłyszymy od abp.Kazimierza Nycza.

Maciek
Maciek
3 lat 5 miesięcy temu

Panie Mateuszu. Ciekaw jestem czy czyta pan forum ? Jeśli tak to chociaż literkę jedną poproszę , pod swoim imieniem i nazwiskiem:). Pozdrawiam.

Marcin
Marcin
3 lat 5 miesięcy temu

Ksiądz Małkowski ostatecznie przekonał mnie do zapisania się do KOD 😉

wojtek
wojtek
3 lat 5 miesięcy temu

Z tym przekazem miłości i pokoju to nie ten adresat, panie Kijowski. Już dawno KK w Polsce zapomniał o wartościach podstawowych jeżeli kiedykolwiek pamiętał. Prawdziwemu katolikowi kościół jest nie potrzebny jeżeli wyznajesz te wartości to boga masz w sercu.

Waldemar
Waldemar
3 lat 5 miesięcy temu

Czyli dobry kod jest teraz zły? Może to ta nienawiść bijąca ze źródła linijek.

Magda Musiał
Magda Musiał
3 lat 5 miesięcy temu

Niczyje gadanie nie zdoła mnie wykluczyć z Kościoła. Niczyje gadanie nie zdoła mnie odstraszyć od Komitetu Obrony Demokracji. Niczyje gadanie nie podważy również mojego poczucia przynależności do polskiej wspólnoty. Taka jest wolność. A znaczek KODu noszę wszędzie, na mszy też. A głos Mateusza Kijowskiego jest ważny.

Stefan
Stefan
3 lat 5 miesięcy temu

Strzał w 10!!! Słowa oburzenia pod adresem kościoła jak najbardziej na miejscu, Dorzucił bym do tego Katedrę św. Jana – gniazdo PiS-u. Te wszystkie msze 10 każdego miesiąca nic nie mają z wiarą i głoszeniem słowa boża Bożego. Ubolewam nad tym bo to moja parafia i dlatego o tym piszę. Powinniśmy dążyć do tego aby abp. Kazimierz Nycz zajął oficjalne stanowisko w sprawie niszczących działań obecnego Rządu. Pozdrawiam wspaniałych KOD-wiczów.

nemo
nemo
3 lat 5 miesięcy temu

uczestnicy KOD nie mogą też wytrzymać bez Komunii Świętej, do której chcieliby przystępować natychmiast po złożeniu donosu, podobnie jak przewielebny ksiądz Krzysztof Charamza przystępował do odprawiania Mszy świętej bezpośrednio po coitusie ze swoim partnerem

wpDiscuz