Marsz „My, Naród” – ruszamy!

Już za kilka minut rusza marsz „My, Naród”.


Przemówienia przedstawicieli KOD oraz gości.

Mateusz Kijowski odczytał list prezydenta Lecha Wałęsy do uczestników marszu, którego fragmenty przytaczamy poniżej:

„Nazywam się Lech Wałęsa. W roku 1978 przystąpiłem do komitetu WZZ Wybrzeża. Wierzyłem, że nasze działania doprowadzą nie tylko do powstania autentycznej reprezentacji robotniczej, lecz poprowadzą ku wolnej Polsce. Takie były też marzenia moich kolegów z WZZ – Anny Walentynowicz, Andrzeja Gwiazdy, Aliny Pieńkowskiej, Bogdana Borusewicza, Jerzego Borowczaka i wielu, wielu innych. (…). W 1980 r. dane mi było stanąć na czele tej walki zakończonej zwycięstwem, odzyskaniem niepodległej i wolnej ojczyzny.

(…) papiery podpisane przez SB, które podpisałem, wierząc, że nowa władza, wstrząśnięta grudniową tragedią, zmieni swój stosunek do robotników. Nigdy nie zgodziłem się na współpracę, nigdy nikogo nie skrzywdziłem, lecz to doświadczenie nauczyło mnie, że tylko wspólne działanie daje szansę na sukces. Ale nie tylko. Daje też poczucie bezpieczeństwa. Przestajesz być sam (…).

Wielokrotnie namawiano mnie, bym zdradził „Solidarność” i stanął na czele koncesjonowanych związków zawodowych. Nie uległem tej presji (…).

W najgorszych snach nie przewidywałem, że po latach walki o wolność, po latach represji, rewizji i aresztów, aparat demokratycznego państwa uderzy w nas, prześladowanych przeciwników systemu komunistycznego (…).

Nie dajcie sobie wmówić, że to komunistyczne służby specjalne przyniosły nam wolność i niepodległość. Nie pozwólcie by system, który nas zniewalał zakorzenił się w waszych umysłach i sercach. Niepodległość i wolność zdobyliśmy i zagospodarowaliśmy my. My, Solidarność. My, polskie społeczeństwo. My, naród.”


Maszerujemy!


Czoło marszu już dotarło na plac Piłsudskiego.

 

Dodaj komentarz

38 komentarzy do "Marsz „My, Naród” – ruszamy!"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
baba jaga
baba jaga
3 lat 4 miesięcy temu

… jestem już 70- latką i z racji wieku nie mogę wziąc udziału w tym marszu. LECZ BARDZO WSZYSTKIM, KTÓRZY W NIM BIORĄ UDZIAŁ, DZIEKUJĘ. Całym sercem jestem z Wami. Mam nadzieję, że jest wielu takich jak ja Czuję się jedną z Was, gdyż jestem cząstką tego narodu, który Wy reprezentujecie . Oby nam wszystkim to się udało!

Marzena
Marzena
3 lat 4 miesięcy temu

Jesteśmy z wami i Lechem ❤️

Adam
Adam
3 lat 4 miesięcy temu

Wspaniały marsz ale na własne życzenie dajecie pretekst pisowczykom do krytyki, że nie znacie barw narodowych. Niesiecie źle flage-jamnika czerwonym po lewej a białym po prawej /patrząc na wprost niosący/a powinno być odwrotnie.

Maciek
Maciek
3 lat 4 miesięcy temu

My świetnie znamy barwy narodowe. Mało tego. Dla tych barw i z ogromną świadomością maszerujemy w obronie Polski i naszej wspólnej Europy. Szydło w pierwszym dniu wyprowadziła flagę UE ze swojej kancelarii. To coś znaczyło. Zwykłe niedociągnięcie uczestnika marszu to pryszcz. Każdy tam ma flagę w sercu. Będąc tam dzisiaj, znacznie poważniejsze fakty miały znaczenie. Jestem spokojny o Polskę gdy idę z tymi ludźmi i wiem, że jest nas o wiele wiele więcej.

Marek
Marek
3 lat 4 miesięcy temu

Słuszna uwaga. Trzeba będzie to poprawić.

Maciek
Maciek
3 lat 4 miesięcy temu

Adamie. Nie ulegaj proszę Cię fasadowości . Jest nam wpajana od lat. Liczą się czyny i fakty. Pozdrawiam.

Jola
Jola
3 lat 4 miesięcy temu

Wspaniały, oddolny ruch wolności, której każdy prawy człowiek potrzebuje aby móc żyć! Mieszkam na zachodzie Polski w Gorzowie – za daleko aby iść z Wami – ale duchem i sercem jestem na dzisiejszym marszu. Dziękuję wszystkim uczestnikom tej demonstracji tak ważnej dla Polski. Serce rośnie w nadziei na powrót demokracji w naszej Ojczyźnie!

Teo
Teo
3 lat 4 miesięcy temu

Sprawiliście tym, którzy nie mogli być dziś z Wami, wiele radości. Wspaniali mówcy, świetna organizacja marszu. Dobrze, że było dużo flag, transparentów, banerów.
To robi wrażenie, a i zachęca młodych ludzi do udziału.
Mam nadzieję,że Lech Wałęsa poczuł się dzisiaj lepiej.
Polacy to Polacy, nie pozwolą soba gardzić tak jak Węgrzy.

Maciek
Maciek
3 lat 4 miesięcy temu

Byliśmy razem z żoną. Wspaniała atmosfera, życzliwi, uśmiechnięci ludzie, poczuliśmy, że to jest NASZ MARSZ! TVP jak zwykle manipulowała zaniżając liczbę uczestników. Bronimy Konstytucji, jest nas wielu, bardzo wielu. Bronimy demokracji, Europa nam w tym pomoże, sygnał z Komisji Weneckiej już jest. Może sobie PiS ignorować, ale MY NIE IGNORUJEMY!!! Szczególne podziękowania dla prof. Jerzego Stępnia. Świetne wystąpienie!

Teo
Teo
3 lat 4 miesięcy temu

Faktycznie, Prof. Jerzy Stępień miał znakomite wystąpienie. Zresztą wszyscy mówcy dali radę.

Maciek
Maciek
3 lat 4 miesięcy temu

Rzecz jasna już pojawiły się komentarze pisiorów o konotacjach uczestników marszu z komunistami. Tym razem inteligent z bożej łaski niejaki Żalek błysnął elokwencją. Oświadczam panie Żalek, że jak jeszcze raz usłysze z pana ust podobne insynuacje to wytoczę panu proces z powództwa cywilnego. Trzymaj gębę chamie. Kończą się czasy bezkarnego opluwania. Wraca kraj szacunku do słowa i ludzi oraz nazywania spraw po imieniu.

Joanna
Joanna
3 lat 4 miesięcy temu

Czy gdzieś zobaczyć można film z tej manifestacji – podobny do tego z 19.12.2015? Pokazałby siłę naszej „garstki”

Marek
Marek
3 lat 4 miesięcy temu
Marek
Marek
3 lat 4 miesięcy temu

Brawo KOD za wybór trasy przemarszu! Pochód wspaniałe rozwinął się na moście i wiadukcie Poniatowskiego. Pierwsi uczestnicy byli już przy Kruczej, kiedy ostatni opuszczali miejsce zbiórki przy rondzie Waszyngtona. Łatwo nas było policzyć. To tylko „nawilżacze prezesa ” mogą wpierać dziennikarzom, że liczba uczestników dzisiejszej demonstracji wyniosła zaledwie 15 tysięcy.

Jest i będzie nas coraz więcej, bo prawda o tym, do czego prowadzą rządy PiS coraz lepiej dociera do Polaków. Na koniec gorące podziękowania dla wszystkich działaczy KOD za wzorową organizację demonstracji.

Adam
Adam
3 lat 4 miesięcy temu

Byłem i jestem zachwycony tyłu wspaniałych ludzi młodzi ,starsi , zjednoczeni w proteście przeciwko niszczeniu demokracji i bohaterów lat 80
By ło nas dużo bardzo dużo i mówienie nam że było nas 17000 jest obrazą nas protestujących , będąc w tym tłumie widziałem było nas wielu naprawdę wielu myślę że 100000 , choć i to nie jest ważne , ważne że byliśmy i protestowaliśmy przeciwko obłudzie i zakłamaniu PiSu

Agnieszka
Agnieszka
3 lat 4 miesięcy temu

Do Pana, którego po marszu podwoziliśmy na Jelonki. Zostawił Pan u nas w samochodzie rękawiczki. Proszę odpisać na ten komentarz, jak je Panu zwrócić.

Magda
Magda
3 lat 4 miesięcy temu

Hejka, wrzućcie nagrania z przemówień początkowych i tych końcowych. Please…

Gdańsk
Gdańsk
3 lat 4 miesięcy temu

Wreszcie naród się budzi. Egoiści nie mają siły. Samo przejęcie władzy stawia ich na przegranej pozycji. Stają się elementem nacisku i reagują jak reżim. Jednak jak pisałem wcześniej oni poprzez nacisk powodują nasze dojrzewanie i przebudzenie.
Jutro Gdańsk. Cieszę się z przemówień osób z różnych środowisk społecznych. Były prezes TK jest iskrą prawną, która jest konieczna do konsolidacji różnych inicjatyw społecznych. W tym przypadku te nielegalne działania pisowskiej władzy muszą być obalone prawnie w majestacie europejskiego i polskiego prawa. Europa odzyska siły na tej świeżej społecznej inicjatywie. Zupełnie tak jak wtedy, kiedy rodziła się Solidarność.

Jarosław
Jarosław
3 lat 4 miesięcy temu

Lenin ŻYŁ ŻYJE I ŻYĆ BĘDZIE WIECZNIE

Maciek
Maciek
3 lat 4 miesięcy temu

O jaki miły komentarz. Taki podszyty nadzieją że Lenin nigdy nie umrze. No niestety muszę rozczarować Jarosława. W Polsce już umarł.

Lucas
Lucas
3 lat 4 miesięcy temu

Jarosław też wieczny nie jest. 😀
I to mnie trzyma przy życiu, bo jestem jednak sporo młodszy od niego.
I coś mi mówi, że jego miejsca pochówku będą musieli pilnować junacy którejś z narodowo-faszystowskich przybudówek. No chyba, że Dziwisz załatwi mu kryptę…

Maciek
Maciek
3 lat 4 miesięcy temu
Jest tylko jeden pozytyw prezydentury Dudy. On sam zapowiadał chęć budowania utraconej wspólnoty. Oczywiście pod hasłem, kto nie z nami ten nie Polak. Właśnie ją budujemy i już wiemy jak krucha jest wolność. Wiemy, że jeśli nie będziemy czujni i pozwolimy aby ktoś wybierał za nas, narazimy się na to co dziś ma miejsce. Jestem przekonany, że pogonimy tych łobuzów politycznych szybciej niż oni sami są w stanie przewidzieć. Konieczne będzie wyciągnięcie konsekwencji prawnych, aby prawo znów było szanowane i żeby nikomu przez myśl nawet nie przeszło, że można sobie prawem i narodem wycierać gębę. Kaczyński. Twoje dni u władzy… Czytaj więcej »
Marek
Marek
3 lat 4 miesięcy temu

Lech napisał list, a Mateusz go odczytał. Będzie dobrze :)

Małgorzata
Małgorzata
3 lat 4 miesięcy temu

dużo emocji, dużo wrażeń, świetna atmosfera. Szczególne podziękowania dla Pana Łozińskiego- Dobrego Ducha KOD-u.

WOJTEK
WOJTEK
3 lat 4 miesięcy temu

Europa myśli, że wszyscy Polacy są jak dzisiejsza władza – tj. narodowy zakompleksiony kołtun. Trzeba wykrzyczeć światu, że większość Polaków myśli inaczej. Że PIS to tylko 30 % społeczeństwa, z czego połowa dała się nabrać przy wyborach i teraz ma kaca. Garstka oszołomów mebluje nam Polskę na nowo. Myślą, że oddamy wolność, prawa człowieka, demokrację za pięć stów. Wsadźcie sobie te pięć stów!! JA NIE ODDAM!!!!

Maciek
Maciek
3 lat 4 miesięcy temu

Mam taką nadzieją, że Europa widzi nasz bunt i jednak nie wyciąga pochopnych wniosków.

Maciek
Maciek
3 lat 4 miesięcy temu
Kochani. Tylko tak mogę zwrócić się do Was, po tym czego doświadczyłem na marszu wczoraj i zawsze doświadczam kiedy tylko jesteśmy razem. Mam takie poczucie, że jesteśmy tam nie tylko po to aby manifestować , choć to najważniejsze. Zdałem sobie sprawę z tego, że łączy nas znacznie więcej. Jest to tęsknota za zwykłym patrzeniem sobie w oczy i widzeniem w nich samych pozytywów i dobrych ludzi, bez wrogości, podejrzliwości, nieufności, z ciepłem, którego na co dzień nam brakuje, bo ktoś wypalił w nas dobrą energię i spowodował, że nie raz Polak wrogiem Polakowi, że tak łatwo przychodzi nam oceniać, stawiać… Czytaj więcej »
Tomasz
Tomasz
3 lat 4 miesięcy temu

Pisze Pan: „… że nie raz Polak wrogiem Polakowi…”

A ja się pytam, czy uczestnicy demonstracji przeciwrządowej KOD czasem nie wykrzykują haseł sprzeciwu, a nierzadko też pogardy dla różnych opcji politycznych i ich zwolenników? Czy nie jest tak, że „bronicie demokracji”, a sami nie dopuszczacie innych niż KODowskich głosów? Czy nie jest tak, że gdybym napisał, że jestem wyborcą PiS (a nie jestem), to zostanę zminusowany i niemerytorycznie zbesztany? Czy to jest ta demokracja? Czy stwierdzenie „tak łatwo przychodzi nam oceniać, stawiać wyroki, skreślać” w obliczu tego co reprezentuje KOD nie jest hipokryzją?
Pozdrawiam

Maciek
Maciek
3 lat 4 miesięcy temu
Panie Tomaszu. Jak Pan pewnie zauważył jesteśmy właśnie w sprzeciwie do panującej władzy i właśnie gardzimy tymi, którzy z Polski chcą zrobić swój folwark. Nie będę powtarzał dlaczego, każdy to wie. Mam wrażenie, że nie uczestniczył Pan nigdy w naszych manifestach. Nigdy nie słyszałem o krytyce, a tym bardziej pogardzie „dla różnych opcji politycznych”. Oczywiście krytykujemy PiS bo ta partia niszczy kraj, gwałci prawa obywateli i instytucje państwa. KOD to bardzo pojemna idea w sprawie poglądów. Pod warunkiem ,że nie są to poglądy , których się brzydzimy i te, które obrażają ludzi. Trąbimy o tym głośno. Pisząc „tak łatwo przychodzi… Czytaj więcej »
Tomasz
Tomasz
3 lat 4 miesięcy temu
O ile pamiętam KOD był utworzony już w 30 dni po wyborach, gdzie nowa władza jeszcze nawet nie zdążyła dobrze usiąść na krzesłach, a manifestanci już mieli coś przeciwko. Jeszcze nic się nie wydarzyło, wprowadzane zmiany nie były ani złe ani dobre, nawet anty-systemowi politycy i eksperci nie byli w stanie na tamtym etapie przewidzieć konsekwencji, to dlaczego w ogóle powstał KOD? Prewencyjnie? Czy nie czuje Pan pewnej manipulacji? Właśnie widziałem wideo na którym uczestnicy marszu KOD nieśli przystrojone krzesło z gumową kaczką w koronie. Czy to nie jest okazywanie pogardy? W tym samym wideo jeden z uczestników obwieszony nalepkami… Czytaj więcej »
Maciek
Maciek
3 lat 4 miesięcy temu
Panie Tomaszu. Myślę, że fakty z ostatnich kilku miesięcy świadczą same za siebie i powołanie kodu okazuje się było jak najbardziej zasadne. Proponuję abyśmy nie koncentrowali się z precyzją aptekarza na datach bo to w obliczu faktów nie ma sensu. Nie wiem jakie pobudki Panem kierują mówiąc o dacie powstania KOD-u. Czyżby wietrzył Pan spisek tajemniczych sił nie wiadomo skąd? Myli Pan pogardę z ironią. Manifestacje rządzą się swoimi prawami . Nikt nikogo nie opluwa, nie pali kukły i nie wyzywa. Jednostkowe przypadki to normalna sprawa. Patrzmy na ogół. Mocniejsze sformułowania na sztandarach , flagach itp. są po to aby… Czytaj więcej »
Tomasz
Tomasz
3 lat 4 miesięcy temu
Rozumiem, zatem nie będziemy kontynuować sporu o słuszność KODu. Pragnę tylko powiedzieć, że nie czerpię źródeł swoich informacji z mediów tzw. głównego nurtu i wszystkim gorąco polecam podobne postępowanie. Nie czytam szmatławców pokroju Gazety Polskiej, ale też nie tykam Wyborczej. Telewizji nie oglądam od około 20 lat (nie miałem nawet odbiornika). Informacje staram się zdobywać z niezależnych (politycznie) mediów spoza głównego nurtu i/lub u źródła (dlatego tu przyszedłem). Co chcę powiedzieć to, że wszystkie media głównego nurtu, takie jak większość obecnych stacji telewizyjnych, gazet czy portali internetowych, są nastawione w jednym tylko, swoim kierunku politycznym i niestety sieją chaos i… Czytaj więcej »
Maciek
Maciek
3 lat 4 miesięcy temu

Zdecydowanie zgadzam się z Panem, że takie zjawiska mają miejsce i podpisuję się także pod ostatnim zdaniem Pana wpisu. Cóż. Z mediami tak jest, że media to ludzie, a ludzie to poglądy . I jeszcze tak jak szczególnie widać to niestety w dzisiejszej TVP, polityka także. Dobrze, że jeszcze mamy swoje rozumy i możemy ziarno od plew odsiewać. Dziękuje Panu za budującą wymianę poglądów.

Tomasz
Tomasz
3 lat 4 miesięcy temu

Brawo Maćku :) Twoje uwagi utożsamiam ze sobą. To przekazuję z dnia na dzień swoim uczniom mając nadzieję, że kiedyś to ziarno zakiełkuje – ziarno miłości do ludzi i ich różnorodności. W marszu KOD było miejsce dla wszystkich, widziałem przedstawicieli środowisk lesbijsko – gejowskich ( brawo za odwagę) i jestem wdzięczny M. Kijowskiemu za to, że wspomniał o nich tak ciepło na mecie. W różnorodności nasza siła, tylko wiedza i zgoda buduje i jakie to piękne móc uczyć się przez całe życie tego fascynującego życia. I piękne jest poczuć tę pozytywną energię skumulowaną właśnie na marszu.

kpt. Arianator
kpt. Arianator
3 lat 4 miesięcy temu

Niestety nie mogłem uczestniczyć we wczorajszym w Marszu, ale jestem Solidarny z Lechem Wałęsą. Wiem, że gdyby nie On, za swoje liberalne poglądy mógłbym wylecieć ze szkoły lub siedzieć w więzieniu. To dzięki Wałęsie mamy wolność, którą PiS niszczy. Poza tym Wałęsa za granicą cieszy się wysokim autorytetem. Jeżeli się wylewa na Niego, kubeł pomyj, to niszczy się też dobry wizerunek Polski. A PiS podobno miał dbać szczególnie o to, by nasz kraj miał dobrą opinię na arenie międzynarodowej. Jak widać pozostało to tylko w fazie obietnic i mrzonek przedwyborczych.
Je suis TW Bolek.

Gdańsk
Gdańsk
3 lat 4 miesięcy temu

Dziś Gdańsk. Potrzebne są posunięcia prawne wobec nielegalnych działań obecnego rządu. To, że rząd tymi nielegalnymi działaniami rujnuje całe państwo to już każdy widzi. Natomiast nikt nie podejmuje działań jakbyśmy nie mieli osobowości prawnej jako społeczeństwo. Działania pisowskiego rządu trzeba anulować działaniami prawnymi wszystkich instytucji jakimi dysponujemy jako naród Ten pisowski rząd garstka osób wykazujących znamiona zwykłej sekty. Jako społeczeństwo pozwalamy im w tej chwili (100 dni) bezkarnie działać. Ile to ma trwać? Odzyskaliśmy niepodległość a teraz ją bezwolnie oddajemy?
Jako obywatel proszę o prawne posunięcia wobec nielegalnych decyzji pisowskiego rządu.

Jarek
Jarek
3 lat 4 miesięcy temu

Pół żartem :)
Policja policzyła uczestników marszu a TVP podała, że było nas 15 tyś.
Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy zaszła ogromna pomyłka.
Dotarliśmy do policjanta odpowiedzialnego za liczenie uczestnków marszu. Według jego wyliczeń wyszło, że było nas 14999,3 (3 w okresie).
Błędnie zaokrąglił on tę wartość do 15000. Tak nie można. Zwracamy się z prośbą do władz TVP aby sprostowali nieprawdziwą informację i podali prawdziwą liczbę uczestników 14999. Narodu nie moża okłamywać.
Na uzupełnienie chciałbym dodać, że obliczenia zostały wykonane na liczydle firmy IBM.
TVP zgłosiło ten incydent do firmy IBM aby poprawiła oprogramowanie w liczydłach i aby nie dochodziło w przyszłości do tak skandalicznych pomyłek.

Tomasz
Tomasz
3 lat 4 miesięcy temu

Marzyłem o udziale w marszu…i to się spełniło. Przejechałem ponad 300km i nigdy nie zapomnę tej atmosfery, tylu życzliwych i myślących ludzi. Tam była WOLNOŚĆ
i miejsce dla wszystkich – tak różnorodnych ludzi. No przecież o to właśnie chodzi. Nie opuszczę już żadnego marszu! Na następny przyjadę z żoną i synem.
Nigdy nie widziałem tak wielkiej demonstracji, której końca nie było widać. Niech PiS sobie głosi co chce, to był , jak na razie największy marsz KOD… a konstytucjonalistka Kempa twierdziła,że ta „narodowa histeria będzie gasła”.

wpDiscuz