Komisja Wenecka a KODowski projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Drodzy KODowicze!

Wszyscy zastanawiacie się, o co właściwie chodzi z projektem opinii Komisji Weneckiej. Pytacie również, jak treść tej opinii ma się do naszego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Proszę Państwa! Z radością pragniemy poinformować, iż nasz projekt nie tylko spełnia wszystkie postulaty wysunięte przez Komisję, ale – co najważniejsze! – wprowadza zmiany, których domaga się Komisja Wenecka. Są to zmiany, które mają na celu zażegnanie obecnego kryzysu związanego z Trybunałem Konstytucyjnym.

Jeśli ktokolwiek miał wątpliwości do jakości i konstytucyjności proponowanych rozwiązań, prosimy zapoznać się z poniższymi FAQ i tabelką, która wskazuje, w jaki sposób nasz projekt spełnia wymagania postawione przez Komisję Wenecką.

 

Dodaj komentarz

8 komentarzy do "Komisja Wenecka a KODowski projekt ustawy o Trybunale Konstytucyjnym"

Powiadom o
avatar

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Anita
Anita
3 lat 8 miesięcy temu

To jest bardzo dobra wiadomość! Jestem pod wrażeniem mądrości i umiejętności przewidywania naszych KOD-owych prawników. Zbierajmy podpisy, nie pozwólmy rządowi zbagatelizować opinii Komisji Weneckiej. MY, NARÓD NIE POZWOLIMY NA ŁAMANIE PRAWA PRZEZ PREZYDENTA I RZĄD!

Łukasz
Łukasz
3 lat 8 miesięcy temu

Dokładnie!
To się nazywa sprawne działanie. A tylu wątpiło!!!!!

Lakosz
Lakosz
3 lat 8 miesięcy temu

Po pierwsze, do dobrego tonu należy poczekanie na wersję finalną, choćby nawet korciło.
Po drugie, nowelizacja ustawy o TK nie jest żadnym „rozwiązaniem problemu”. Rozwiązaniem jest wykonanie wyroków TK.
I po trzecie, ciekawy jestem Waszych min, jak PiS odpowie Komisji Weneckiej, że owszem, chciał wykonać ich sugestie, ale ważniejsza jest wola społeczeństwa. I w związku z procedowaniem ustawy społecznej nie może wykonać zaleceń. A w samym projekcie dokona takich zmian, które równie dobrze ubezwłasnowolnią, lub podporządkują władzom ustawodawczym, lub wykonawczym TK i z triumfem ogłoszą, że to „społeczna ustawa”.
Będziemy wtedy protestować przeciwko społecznej ustawie KOD-u?

Katrina
Katrina
3 lat 8 miesięcy temu

Jeśli zapisy w projekcie KOD zostaną zmienione przez pis, to nie będzie już projekt KOD, to przecież logiczne! I tak, uważam, że w takiej sytuacji jak najbardziej powinniśmy protestować!

Lakosz
Lakosz
3 lat 8 miesięcy temu
Mówisz, że za chwilę damy bandycie strzelbę i będziemy protestować, że ją użył do wykończenia zasad, które są dla nas cenne, bo strzelba nie jest już nasza – to on strzelał!? Wybacz Katrina, myślałaś, że ustawa miałaby zostać uchwalona w zaproponowanym przez KOD, kształcie? Jesteś bardzo naiwna, albo kompletnie nie znasz procedur uchwalania prawa i partii, która się nazywa Prawo i Sprawiedliwość. Sama propozycja „społeczna”, „zmuszająca”, by parlament zajął się grzebaniem w ustawie o TK, jest niebywałym prezentem dla PiS-u, abstrahując nawet od jej zapisów, które nota bene są tak samo złe (albo bardzo naiwne), jak propozycje PiS-u. Poza tym… Czytaj więcej »
Andrzej
Andrzej
3 lat 8 miesięcy temu

ile podpisów udało się dotychczas zebrać? podpisałem się w sobotę.

Manfred
Manfred
3 lat 8 miesięcy temu

To co napiszę może być tutaj niepopularne, ale uważam że nie jest nam potrzebna jakaś nowa rewelacyjna ustawa. Nie jest potrzebna przede wszystkim dlatego, że PiS po prostu prawa nie przestrzega (nawet tego które sam uchwalił) – siłą rzeczy zmiana prawa nie wywrze znaczącego skutku. Skutek by mogło mieć postawienie przed odpowiednim sądem bądź trybunałem osób które to prawo łamią – także jako pewna przestroga dla następców. I tu leży sedno problemu.

Lakosz
Lakosz
3 lat 8 miesięcy temu

Rzecz w tym, że nie ma takiej procedury, sądu, bądź trybunału przed którym można by postawić łamiących to prawo. PiS zabezpieczył się (i dalej zabezpiecza luki, które mogłyby być wykorzystane) przed taką ewentualnością, zmieniając prawo.
Dlatego tak ważne jest, by przywrócić TK możliwość działania i „zmusić” do przestrzegania jego wyroków. Propozycja zmiany ustawy o TK wcale temu nie służy.

wpDiscuz