Among Us – skąd ten fenomen gry?

Among Us – skąd ten fenomen gry?

Lubimy, kiedy mniejsze marki czy strony www jak choćby vulkanvegas osiągają sukcesy w sieci. Zapewne jeszcze kilka miesięcy temu osoby ze studia InnerSloth nie mogły nawet marzyć o tym, że ich gra Among Us stanie się jednym z największych hitów 2020 roku. Skąd jednak fenomen tej gry?

Czym jest Among Us?

Among Us to gra z gatunku indie od studia InnerSloth, która ukazała się na rynku w czerwcu 2018 roku. Obecna jest zarówno na PC jak i urządzeniach mobilnych. Nazywana jest nie bez powodu Mafią w przestrzeni kosmicznej.

Mafia to gra planszowa, w której to członkowie mafii muszą wyeliminować policjantów i wygrać grę. Tu mamy do czynienia z podobnym schematem. Za każdym razem lądujemy w 10 graczy na statku kosmicznym. Naszym zadaniem jest dokonanie niezbędnych napraw przed podróżą. Możemy zatem przekręcać śruby, wpisywać kody na komputerze, czyścić zbiorniki, jak i dbać o poziom tlenu bądź reaktora. Problem tkwi jednak w tym, że wśród członków załogi może być jeden lub dwóch impostorów. Są to sabotażyści, których zadaniem jest utrudnianie misji. Impostor może polować na innych graczy, udawać, że pracuje lub też powodować uszkodzenia. Problem w tym, że wygląda tak samo.

Gracze, którzy są normalnymi załogantami w każdej chwili mogą zwołać zebranie i rozpocząć dyskusję zakończoną wyrzuceniem w przestrzeń jednego z graczy. Zebranie może zostać zgłoszone w momencie znalezienia ciała lub podejrzeń, co do danej osoby. Impostor jednak również w nich uczestniczy, przez co może naprowadzać na fałszywe tropy. Sama gra jest bardzo szybka, ma prostą grafikę. Na Steamie kosztuje jedynie 5 dolarów, zaś na urządzenia mobilne jest darmowa.

Skąd wziął się fenomen tej gry?

Musiały minąć 2 lata, aby gra Among Us stała się prawdziwym fenomenem. Przed gwałtownym skokiem najwięcej w jednym momencie na serwerze grało 3 tysiące graczy. Na początku września było ich 1,5 miliona, a potem aż 4 miliony! Większość osób gra na telefonach, jednak na Steamie we wrześniu rekord był bliski 200 tysiącom graczy. O takim zainteresowaniu mogą pomarzyć ogromne produkcje.

Na ogromny sukces tej gry wpływ mieli przede wszystkim znani gracze i streamerzy. Otóż zarówno na Twitchu jak i YouTube zaczęły pojawiać się tworzone przez nich streamy i filmy z tej gry. Widzowie szybko podłapali klimat tej produkcji, co zaowocowało coraz większą liczbą graczy na serwerze. Niedługo zaś sieć została zalana memami i historiami związanymi z Among Us.

Nie można też zapominać, że jest to po prostu bardzo dobra gra. Posiada proste zasady, jest w stanie zapewnić całkiem sporo rozrywki, jak i nawet emocji. Idealnie wręcz nadaje się do tego, aby tworzyć wspólne serwery ze znajomymi i choćby za pomocą TeamSpeaka czy Discorda dyskutować o tym, kto jest Impostorem. Oczywiście również można dołączyć do losowego serwera z wybranym językiem dla graczy.

Będzie Among Us 2

Oczywiście tak wielki sukces Among Us nie pozostał niezauważony przez twórców. To małe studio składające się zaledwie z kilku pracowników już teraz ogłosiło, że zaczyna pracę nad drugą częścią gry. Nie znamy jeszcze szczegółów, jeśli jednak kolejna część ma bazować na podobnym schemacie i zostanie wydana w stosunkowo krótkim czasie, to sukces ma raczej murowany.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (1 )