Czego nauczą Cię gry komputerowe?

Czego nauczą Cię gry komputerowe?

To już nie fikcja literacka czy niezgrabna wymówka: gry komputerowe naprawdę mogą nieść za sobą wiedzę i przydatne umiejętności. Wiele badań i prac naukowych dobitnie pokazuje, że benefity, które przeciętny gracz może wynieść ze zwykłej strzelanki są dużo bardziej praktyczne, niż wiedza książkowa. Co takiego więc możesz wynieść z gier sieciowych? I czy naprawdę przyda Ci się to w życiu?

Spostrzegawczość i szybsze reakcje

Podczas grania w gry sieciowe wymagane jest skupienie i szybkie reagowanie na bodźce. Bez tego nie można liczyć na wygraną. Z tego powodu wielu graczy uczy się odpowiednio interpretować to, co słyszy i widzi, i szybciej ocenia ryzyko. Dzięki takiemu treningowi wyostrzają się nasze zmysły. A to oczywiście przenosimy do prawdziwego życia, gdzie wraz z lepszym refleksem i szybszym systemem podejmowania decyzji radzimy sobie obiektywnie lepiej w sytuacjach „walcz lub uciekaj”.

Praca zespołowa

W grach sieciowych kluczem do zwycięstwa jest dobra praca zespołowa. Zgrana drużyna zawsze poradzi sobie lepiej niż chaotycznie dobrana i niesłuchająca siebie nawzajem. To niezwykle praktyczna umiejętność w dorosłym życiu. Osoby, które nie radzą sobie w pracy zespołowej w grze, raczej nie poradzą sobie w pracy przy jakimś stresującym zadaniu. Gry przekazują nam, że grupa może pomóc nam przetrwać oraz organizacji wewnątrz grupy, czyli rozdzielania konkretnych zadań pomiędzy jej członków.

Języki obce

Królującym na świecie językiem jest oczywiście angielski. To za jego pomocą porozumiewamy się z ludźmi z całego świata, których spotykamy w grach sieciowych. Gra wymusza więc na nas ciągłą poprawę tego języka, a przynajmniej ciągłe słuchanie go i interpretowanie przekazu zależnie od kontekstu. Może się wydawać, że gra nie zastąpi porządnej lekcji w szkole, niestety praktyka pokazuje inaczej. Osoby grające w gry na serwerach międzynarodowych lepiej radzą sobie z językiem, gdy są pod wpływem steru: łatwiej i szybciej dobierają odpowiednie słowa i są w stanie interpretować nawet te przekazy, których do końca nie rozumieją.

Działanie pod wpływem stresu

W grach często można spotkać ludzi wyjątkowo zdenerwowanych przegraną. Ale nie jest to większość graczy. Gry pozwalają nam przyzwyczaić się do działania pod wpływem stresu, nawet w przypadku przegranej. Łatwiej nam podejmować ciężkie decyzje i częściej wybieramy te właściwe. Dzięki umiejętnościom nabytym w grach jesteśmy w stanie szybkiej dostosowywać się do nowych sytuacji i podejmować się wykonania swoich obowiązków nawet przy dużym wskaźniku stresu.

Radzenie sobie z porażką

To bardzo ważna życiowa umiejętność. Bez niej nie będziemy w stanie podjąć się żadnych działań, bo lęk przed upadkiem nie pozwoli nam się dostatecznie rozwinąć. W grach będziemy przegrywać regularnie, czasami może nawet częściej niż wygrywać. To dobre ćwiczenie na radzenie sobie z porażką. Dodatkowo porażka w grze staje się nieistotna już w momencie rozpoczęcia nowej, podobnie jak w życiu, gdy podejmujemy się nowych działań.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )