Farby akwarelowe – najważniejsze kryteria wyboru

Farby akwarelowe – najważniejsze kryteria wyboru

W sklepach z artykułami plastycznymi możesz spotkać wiele farb akwarelowych w różnych formach. Na co zwrócić uwagę przy wyborze farb akwarelowych? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w tym przewodniku. Bez względu na to, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z malowaniem farbami akwarelowymi, czy chcesz przenieść swoje hobby na wyższy poziom.

Akwarele to farby stworzone na bazie wody. Inaczej nazywane są też farbami wodnymi. Ich oryginalna nazwa pochodzi z języka francuskiego i nawiązuje do łacińskiej nazwy wody – aqua. Akwarele to mieszanka powstała z rozrobienia pigmentu z rozpuszczalną substancją, która służy jako łącznik. Najczęściej jest to guma arabska.

Czym się kierować podczas doboru farby akwarelowej?

Farbę akwarelową należy dobrać do techniki malarskiej, którą chcesz stosować. Akwarele w tubce sprawdzą się do zupełnie innego rodzaju niż np. akwarele w pisaku. Źle dobrana farba akwarelowa to duże utrudnienie w osiągnięciu wymarzonego stylu. Poniższe wskazówki pomogą Ci rozpoznać, czym charakteryzują się różnego rodzaju farby akwarelowe i na co zwracać uwagę podczas ich wyboru.

Forma akwareli

Istnieje kilka rodzajów farb akwarelowych. Warto dostosować formę akwareli do różnych potrzeb i technik malarskich. Oto najpopularniejsze formy akwareli, które można spotkać w sklepach artystycznych:

  • akwarele w kostce – charakteryzują się dużą wydajnością. Praktyczna forma kostki sprawia, że ten rodzaj akwareli sprawdzi się podczas wyjazdów i malowaniu w plenerze. Należy pamiętać, że farby akwarelowe w kostkach są twarde, przez co warto je spryskać wodą przed nałożeniem na płótno, aby wydobyć głębię kolorów. Akwarele w kostce nadają się do malowania na dowolnych materiałach, od płótna po kartki papieru w szkicowniku.
  • akwarele w tubkach – przetrzymywane w tubce akwarele nie zatracają realistycznych kolorów, przez co wyróżniają się na tle innych akwareli żywą kolorystyką. Farby akwarelowe w tubach nadają się do nakładania na większe powierzchnie. Idealnie więc sprawdzą się w profesjonalnej pracowni podczas malowania na dużych płótnach. Ich minusem jest krótki termin przydatności. Akwarele w tubach dosyć szybko wysychają i zatracają swoją pierwotną konsystencję.
  • akwarele w butelkach – akwarele przetrzymywane w buteleczkach mają postać płynną i odznaczają się intensywnymi barwami. Płynne akwarele w butelce często nazywane są tuszem akwarelowym. Odpowiednie nałożenie płynnej akwareli wymaga doświadczenia i często specjalistycznych narzędzi. Warto nakładać je cienkimi warstwami za pomocą pędzla, pipety, stalówki, czy aerografu – specjalnego pistoletu do rozpylania farb.
  • akwarele w pisakach – farby akwarelowe w postaci markerów mają postać płynną i są wygodne w użyciu. Głównym przeznaczeniem akwareli w formie pisaków jest kaligrafia. Dzięki swojej prostocie i intuicyjnemu nakładaniu będą również dobrym rozwiązaniem do amatorskich rysunków. Akwarelowe markery to dobry sposób dla każdego pasjonata malowania, aby szybko wzbogacić swój szkic w piękne kolory.

Poziom zaawansowania

Wyróżniamy dwa rodzaje farb akwarelowych ze względu na poziom zaawansowania użytkownika. W sklepie plastycznym możesz znaleźć:

  • akwarele artystyczne – czyli najbardziej profesjonalne farby akwarelowe. Z założenia są przeznaczone dla artystów, skąd pochodzi ich określenie. Profesjonalne farby akwarelowe charakteryzują się szerszą paletą barw oraz wysoką jakością pigmentu. Dzięki żywym barwom nadają się do tworzenia realistycznych obrazów.
  • akwarele studenckie – są to akwarele do amatorskiego użytku. Jak nazwa wskazuje, farby akwarelowe dla studentów są dedykowane dla osób początkujących, które zajmują się malarstwem hobbystycznie lub dopiero rozpoczynają swoją przygodę z malowaniem.

Dlaczego wybór odpowiedniej farby akwarelowej jest taki ważny?

Bez względu na to, czy malowanie jest Twoim hobby, czy zajmujesz się tym profesjonalnie, niezwykle istotne jest, aby dobrać akwarele do własnych potrzeb. Każda z form akwareli posiada inną charakterystykę, co pozwoli na osiągnięcie zupełnie innych efektów. Przed zakupem akwareli warto więc przemyśleć, jaką technikę będziesz stosować podczas malowania i rozważyć plusy oraz minusy wybranego rodzaju farby akwarelowej.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (1 )