Historia i osiągnięcia klubu piłkarskiego Benfica Lisbona

Historia i osiągnięcia klubu piłkarskiego Benfica Lisbona

Portugalski klub piłkarski Benfica Lisbona, a dokładnie Sport Lisboa e Benfica lub SL Benfica działa już od ponad stu lat. Aktualnie jest najbardziej utytułowanym klubem sportowym w całej Portugalii, który ma na swoim koncie wiele udanych występów w krajowych i międzynarodowych rozgrywkach.

Każdy fan portugalskiej piłki nożnej zna klub sportowy Benfica Lisbona, który ma swoją siedzibę w największym mieście Portugalii, czyli w Lizbonie. Już od początku założenia klub piłkarski SL Benfica dążył do najlepszych wyników, co obecnie widać na przykładzie tytułów osiągniętych przez jego zawodników.

Benfica Lisbona – historia klubu

Klub sportowy Sport Lisboa e Benfica został założony dokładnie dnia 28 lutego 1904 roku. Klub piłkarski z kolei powstał 4 lata później, czyli w 1908 roku, gdy doszło do połączenia ze sobą Grupo Sport Lisboa z Grupo Sport Benfica.

Największe sukcesu klubu przypadają na lata sześćdziesiąte. To właśnie wtedy występował on między innymi w finale Pucharu Mistrzów i dwa razy sięgnął po zwycięstwo. W tym okresie najważniejszym zawodnikiem klubu był Eusébio – pochodzący z Mozambiku piłkarz, koty reprezentował Portugalię w licznych spotkaniach.

Aktualnie klub Sport Lisboa e Benfica nie tylko posiada sekcję piłki nożnej, lecz również sekcje wielu innych dyscyplin. Należą do nich między innymi lekkoatletyka, koszykówka, piłka ręczna, siatkówka, kolarstwo.

Od 2004 roku klub ma nowy stadion – jest to Estádio da Luz, który został wybudowany z okazji rozgrywek piłkarskich Euro 2004.

Osiągnięcia sportowe Benfica Lisbona

Klub piłkarski Benfica Lisbona ma na swoim koncie liczne sukcesy i obecnie jest najbardziej utytułowanym klubem w Portugalii. Jego osiągnięcia wykraczają również poza granice kraju.

  • Mistrzostwo Portugalii: 37 – ostatni raz uzyskane w 2019 roku,
  • Puchar Portugalii: 26 – ostatni raz uzyskane w 2017 roku,
  • Puchar Ligi: 7 – ostatni raz uzyskane w 2016 roku,
  • Superpuchar Portugalii: 8 – ostatni raz uzyskane w 2019 roku,
  • Finalista Pucharu UEFA: 3 – ostatni raz uzyskane w 2014 roku,
  • Finalista Pucharu Europy Mistrzów Krajowych: 5 – ostatni raz uzyskane w 1990 roku,
  • Puchar Europy Mistrzów Krajowych: 2 – ostatni raz uzyskane w 1962 roku.

Więcej ciekawych informacji związanych z klubem sportowym SL Benfica można uzyskać na polskiej stronie internetowej https://www.benficalizbona.com.pl/. Jest ona nie tylko źródłem danych o historii, stadionie, osiągnięciach klubu, ale również zawiera aktualności dotyczące jego obecnych rozgrywek i zawodników.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )