Jak działa Wikipedia?

Jak działa Wikipedia?

W dzisiejszych czasach próżno byłoby szukać osoby, która nigdy nie skorzystała z artykułu na Wikipedii, największej internetowej encyklopedii zajmującej się wszechstronną tematyką. Owa skarbnica wszystkich nauk pomaga uczniom, studentom oraz wszystkim osobom, które pragną poszerzyć swoją wiedzę w konkretnej dziedzinie. Dostępna jest w paruset językach – największą wersją językową jest jednak oczywiście angielska, licząca ponad 5 milionów artykułów. Polska Wikipedia może poszczycić się ponad milionem haseł.

Jak działa Wikipedia?

Wikipedia to wolna encyklopedia, co znaczy, że każdy ma do niej dostęp, a także każdy może ją tworzyć. Do tworzenia i edytowania haseł uprawniony jest każdy zarejestrowany użytkownik – początkowo jednak, do czasu uzyskania stopnia moderatora, edycje muszą być zatwierdzane przez bardziej doświadczonych użytkowników. Jest to absolutnie konieczne, aby uniknąć wandalizmów lub zamieszczania treści z jakichkolwiek powodów nieodpowiednich ze standardami encyklopedii. Dobrze, aby każdy artykuł miał podaną bibliografię, a więc listę pozycji książkowych lub prac naukowych użytych do tworzenia hasła. Użytkownicy Wikipedii mogą komunikować się ze sobą poprzez swoje profile, mają także możliwość pisania w personalnym brudnopisie przed publikacją artykułu „na czysto”.

Czego nie znajdziesz na Wikipedii?

Wikipedia to serwis, w którym znajdziemy mnóstwo pojęć, definicji, biografii. Encyklopedia rozwiewa nasze wątpliwości terytorialne, historyczne, a nawet współczesne i technologiczne. Jednak nie wszystko na niej znajdziemy. Z Wikipedii dowiemy się, czym jest PlayStation, ale nie rozwieje to naszych wątpliwości technicznych czy finansowych. Jeśli jesteś stałym graczem i użytkownikiem PlayStation, a dodatkowo chcesz zaoszczędzić na abonamencie PlayStation Plus, w Łowcygier.pl oferujemy wyjątkowe promocje, które skuszą każdego fana marki Playstation. W naszej ofercie znajdziesz u nas kody zniżkowe, które obniżą cenę giftcardów nawet o kilkadziesiąt złotych! Dzięki temu dostaniesz to samo, co przy zakupie bezpośrednio od Sony, ale w znacznie niższej cenie. W ten sposób roczny abonament PlayStation Plus może Cię kosztować mniej niż 100zł! Jeśli granie na konsolach Sony jest Twoim hobby, jest to okazja właśnie dla Ciebie.

Mechanizmy Wikipedii

Wikipedia działa w oparciu o system MediaWiki, który ma stosunkowo łatwy do opanowania i intuicyjny kod. Pewnym problemem dla nowych użytkowników może być wstawianie szablonów, ale powinni sobie i z tym poradzić czytając liczne poradniki, które na Wikipedii przygotowano dla początkujących edytorów. Istnieje również możliwość dodawania treści w sposób jeszcze łatwiejszy, a mianowicie przy użyciu tzw. edytora wizualnego. Jeżeli więc ktoś ma chęć dzielić się swoimi pasjami i tworzyć, co może być pożyteczne dla innych – Wikipedia jest bardzo dobrym pomysłem.

Wikipedia a pieniądze

Wiele osób mogłoby sądzić, że za taka instytucją jak Wikipedia mogą stać jakieś pieniądze. Warto jednak podkreślić, że cała treść umieszczona na tej stronie została przesłana całkowicie dobrowolnie, działalność tam to swego rodzaju naukowy wolontariat. Edytorzy za publikowane artykuły nie pobierają pensji. Wikipedia także nie zarabia na reklamach – strona ta konsekwentnie opiera się przed umieszczeniem ich, aby bronić swojej niezależności i uniknąć komercjalizacji. Serwery Wikipedii i pracownicy biura jej obsługi opłacani są przez dobrowolne składki darczyńców z całego świata – w przypadku Polski można np. przeznaczyć na cel rozwoju encyklopedii 1% swojego podatku.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )