Jak pomóc dziecku w nauce czytania?

Jak pomóc dziecku w nauce czytania?

Umiejętność czytania to obok pisania i liczenia najważniejsza rzecz, jakiej musi się nauczyć dziecko na początku swojej edukacji. Bez tego nie poradzi sobie na kolejnych etapach nauki. Niektóre dzieci bardzo szybko przyswajają wiedzę i jeszcze w przedszkolu zaczynają pięknie czytać. Jednak niektórym idzie to nieco trudniej. Oto metody, które mogą pomóc dziecku w nauce czytania.

Dlaczego nauka czytania sprawia dzieciom trudności?

Choć dla nas dorosłych czytanie jest czymś prostym i oczywistym, jednak wbrew pozorom to złożony proces zachodzący w naszych mózgach. Najpierw uczymy się, że dane symbole, czyli literki mają odpowiednie brzmienie, później dowiadujemy się, jak łączyć je najpierw w sylaby później w słowa, a na koniec w całe zdania. W tym procesie mózg uczy się, jak przetwarzać to, co widzi, w to, co słyszy i łączyć ze sobą.

Trudności z nauką czytania, czy pisania mogą być spowodowane problemami  z przyswajaniem informacji przez mózg dziecka, wywoływane przez:

  • zaburzenia spostrzegania;
  • zaburzenia słuchu fonematycznego;
  • niekorzystną lateralizację.

Choć brzmi to poważnie, nie oznacza jednak, że Twoje dziecko nigdy nie nauczy się czytać. W takiej sytuacji warto poszukać metody, która najbardziej będzie mu pasować. Pamiętaj również, by naukę czytania, traktować również jako formę zabawy, by dziecko nie poczuło się zbytnio przytłoczone.

Najbardziej znane metody nauki czytania – literowa i sylabowa

Powszechnie stosowaną metodą nauki czytania, jest metoda literowa. W pierwszym etapie dzieci uczą się literek alfabetu, potem dzielenia słów na sylaby oraz głoski i łączenia głosek w słowa. Następnie dziecko uczy się czytać przez literowanie, czyli głoskowanie. Nauka taka może się już zacząć na etapie przedszkolnym. Problem tej metody polega na tym, że trzeba poświęcić dużo czasu na poskładanie kolejnych słów z liter, a następnie zdań, przez co trudno dziecku zrozumieć czytany tekst.

Dlatego coraz bardziej polecana jest nauka czytania sylabami, która jest niezwykle efektywna. W tej metodzie zaczynamy od samych samogłosek, dziecko się uczy wzoru graficznego i wymowy. Tak poznaje litery: A a, ą, E e, ę, I i, O o, U u, Ó ó, Y y. Kiedy dobrze już opanuje wszystkie samogłoski, przychodzi pora na naukę sylab otwartych, BA, BE, BI, BO. BU itd. Powoli z czasem dodawaj kolejne sylaby.

Oczywiście zapamiętywanie samych sylab trochę trwa i może być dość monotonne dlatego warto wprowadzić zabawy z ich wykorzystaniem, by Twoja pociecha się nie nudziła. Plusem tej metody jest to, że nauka czytania sylabami jest na tyle prosta, że takie zabawy można zacząć nawet z 3-4 latkiem.

Nauka czytania dla dzieci z lektorem

Czytanie z lektorem jest niezwykle skutecznym i prostym sposobem nauki lub też doskonałym wsparciem tego procesu, szczególnie dla dzieci, które mają z tym problem. Metoda ta jest bardzo łatwa i nie wymaga specjalnych przygotowań. Potrzebna jest jedynie systematyczność. Na czym polega?

Dorosły lub lektor czyta na głos, dziecko zaś śledzi wzrokiem czytany tekst. Dzięki temu mózg dziecka łączy obraz danego słowa z jego znaczeniem, które słyszy. Dlatego w tej metodzie trzeba czytać dość powoli i wyraźnie. Dzięki temu w mózgu dziecka powstaje reprezentacja słowa, w momencie, kiedy zostanie ono utrwalone, dziecko, widząc słowo, od razu będzie widziało, co ono oznacza. Może być to dobre wsparcie, szczególnie dla tych dzieci, które są zagrożone dysleksją i dysortografią, przez co mają tendencję np. to zamiany miejscami sylab lub mylenia literek.

Co więcej, taka metoda nauki nie wymaga dużych przygotowań. Możesz czytać dziecku sam lub też, jeśli jest ono już nieco starsze korzystać np. z audiobooków. Jest to również dobry sposób na miłe i pożyteczne spędzenia czasu z dzieckiem. Więcej o tym, jak pomóc dziecku sprawnie czytać znajdziesz na https://szybkanauka.pro/nauka-czytania-dla-dzieci/.

Globalna metoda czytania – dla najmłodszych

Ten sposób nauki wprowadzamy u dziecka dość wcześnie, zanim jeszcze zacznie poznawać literki. W tej metodzie podobnie, jak czytaniu z lektorem, dziecko uczy się łączyć obraz danego słowa z jego znaczeniem. Zaczynając z malutkim dzieckiem, trzeba przygotować kartoniki z krótkimi wyrazami, dobrze znanymi dziecku, np. MAMA, TATA, BABCIA, KOT, lub PIES. Przed treningiem, który ma być zabawą, dziecko powinno być wypoczęte. Pokazujesz mu kartonik i mówisz jedynie MAMA, nie dodajesz żadnych innych słów. Po pokazaniu kilku kartoników prosisz malucha, żeby powtórzył. Zabawa taka nie może trwać za długo, by nie była zbyt męcząca.  Niezwykle istotnym elementem takiej nauki jest jej powtarzalność, by utrwalić wiedzę. Dlatego takie, krótkie treningi powinny się odbywać 3 razy dziennie.

Z czasem można przygotowywać dziecku kartoniki z dwoma wyrazami, np. „Mama śpi”, albo „Tata je”. Ważne by wyrażenia te były oparte na słowach, które dziecko poznało już wcześniej, a zastosowane czasowniki powinny się odnosić do rzeczy, które dziecko dobrze zna z codziennego życia.

Jak widzisz, sposobów, by pomóc dziecku w nauce czytania, jest sporo. W każdej jednak liczy się kilka niezwykle istotnych zasad:

  • traktuj to jako zabawę i niczego nie wymuszaj;
  • ćwiczcie często i systematycznie;
  • nie pracuj ze zmęczonym dzieckiem;
  • cierpliwość i pochwały, pomogą Twojemu dziecku poczuć się pewnie.
CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )