Jak przygotować się na wszystkie egzaminy? Proste wskazówki dla osób w każdym wieku

Jak przygotować się na wszystkie egzaminy? Proste wskazówki dla osób w każdym wieku

Przygotowania do egzaminów od zawsze budzą niechęć. Często robimy wszystko, żeby odwlec naukę jak najmocniej, a potem narzekamy, że mieliśmy za mało czasu na porządne przyswojenie materiału. Dzięki tym kilku wskazówką uda Ci się zorganizować czas i miejsce pracy.

Posprzątaj swoje stanowisko pracy

Często zdarza się, że na naszym biurku jest za mało miejsca na komfortowe rozłożenie wszystkich pomocy naukowych. Jeśli dokładnie posprzątasz blat, pomoże Ci to w ułożeniu potrzebnych Ci materiałów w sposób najbardziej dla Ciebie odpowiedni. Dodatkowo pozbędziesz się niepotrzebnych rozpraszaczy gotowych odciągnąć Cię od nauki.

Sprawdzaj wiedzę z wielu źródeł

Gdy uczysz się do egzaminu z Internetu, zawsze sprawdzaj znalezione informacje dwa, a najlepiej trzy razy. Żadna strona internetowa nie jest warta w 100% twojego zaufania. Im więcej źródeł przeglądasz, tym większa szansa, że nie nauczysz się błędnych i niesprawdzonych informacji na dany temat.

Skorzystaj z aplikacji dedykowanych nauce

Internet jest pełny aplikacji, które nagradzają Cię za nieużywanie telefony podczas nauki. Dzięki nim będziesz miał/a dodatkową motywację, żeby nie sprawdzać co chwila Smartfona. Aplikacje tego typu stają się coraz bardziej popularne wśród uczniów wszelkiego typu. Możesz również skorzystać z aplikacji pomagających w nauce np. oferujących stworzenie własnej bazy fiszek.

Skorzystaj z „to do list”

To do list jest świetną opcją dla osób, które mają dużo rzeczy do zrobienia, ale ciągle o nich zapominają. Na kartce papieru albo w specjalnie dedykowanej aplikacji spisz zagadnienie, które musisz opracować. Dzięki temu będziesz miał/a zawsze pod ręką listę informującą Cię o najbliższych deadlineach. Nie musisz spisywać na nich tylko materiału do nauki. Dzięki nim możesz spamiętać ważne zadania z życia prywatnego i zawodowego.

Rób notatki samodzielnie

Jeśli korzystasz jeszcze z notatek dyktowanych, spróbuj po zajęciach spisać najważniejsze informacje samodzielnie. W tym celu możesz posłużyć się podręcznikiem albo internetem. Gdy samodzielnie opracowujesz notatki, przyswajasz wiedzę już w momencie ich zapisywania. Dodatkowo skupiasz się na wyłapywaniu tylko najważniejszych informacji oraz takich, które sprawiają Ci więcej kłopotu. Takie spersonalizowane notatki możesz później sprzedać kolegom, którzy mają podobny problem z materiałem jak Ty.

Rozłóż materiał w czasie

Jeśli test masz za dwa tygodnie, zacznij uczyć się już dziś. Dzięki temu będziesz miał/a więcej czasu na utrwalenie wiadomości, będziesz uczył/a się mniejszych partii materiału, a dzień przed testem będziesz mógł/mogła wrócić do tych zagadnień, które sprawiają Ci największą trudność. W nauce najważniejsza jest systematyczność. Dodatkowym atutem rozłożenia sobie materiału na części jest zmniejszenie poziomu stresu i zwiększenie pewności siebie.

Znajdź kogoś do wspólnego uczenia się

Wspólne uczenie się pozwala Ci na nowe możliwości, które są dla Ciebie nie dostępne, gdy uczysz się samemu. Możecie np. tłumaczyć sobie nawzajem zagadnienia, których nie rozumiecie. Możecie również przepytywać się nawzajem. Nie każdy będzie sobie lepiej radził w parze lub większej grupie, ale jeśli zazwyczaj masz wrażenie, że nie powtórzyłeś materiału wystarczająco efektywnie, możesz sięgnąć po tę metodę przy okazji następnego testu.

Wypróbuj niekonwencjonalną metodę nauczania

Jeśli tradycyjne wkuwanie jest dla Ciebie męczące i nie przynosi efektów, czas na poszukanie czegoś nowego. W internecie znajdziesz dużo pomysłów na naukę. Możesz je po kolei wykorzystywać, a z czasem opracować swój własny model. Każdy sposób nauki, który pomoże Ci przyswajać wiedzę lepiej i szybciej będzie odpowiedni.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )