Jak zacząć korzystać z Bitcoina? Poradnik od podstaw

Jak zacząć korzystać z Bitcoina? Poradnik od podstaw

Kryptowalutowe płatności oferują nam dużą wygodę, funkcjonalność oraz prywatność. Przy zachowaniu podstawowych środków ostrożności, są również bardzo bezpieczne. Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z kryptowalut, często pytają o to, jak korzystać z Bitcoina. W tym miejscu omówimy wszystkie etapy wkraczania w świat kryptowalut.

Na początek wybór portfela

Pierwszym krokiem w świecie kryptowalut jest założenie bezpiecznego portfela, w którym zdeponujemy nasze kryptowaluty. Do dyspozycji mamy kilka opcji, wybór zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb. Oto dostępne portfele:

  • Portfel przeglądarkowy – jest on dostępny na platformach oferujących handel kryptowalutami. To do niego trafiają zakupione przez nas środki. W każdej chwili możemy jednak wypłacić środki do innego, wskazanego przez nas portfela.
  • Portfel desktopowy – to program, który instalujemy na naszym komputerze lub laptopie. Co szczególnie ważne, wiele z nich przechowuje waluty cyfrowe w środowisku offline, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo.
  • Portfel mobilny – są to nowoczesne aplikacje, które obsługują popularne kryptowaluty oraz pozwalają na płatności z poziomu smartfona lub tableta.
  • Portfel sprzętowy – niewielkie urządzenie, na którym przechowywane będą kryptowaluty. To najbezpieczniejszy sposób, aczkolwiek wiąże się ze sporym wydatkiem na początek.

Warto również wspomnieć, że większość portfeli przeglądarkowych i mobilnych to hot wallety, które stale są podpięte do sieci. Zachodzi tu większe ryzyko panięcia ofiarą oszustów. Bezpieczniejsze są desktopowe i sprzętowe cold wallety, w których kryptowaluty są przechowywane offline.

Jak założyć portfel kryptowalutowy do Bitcoina?

Samo zakładanie portfela jest bardzo proste. Wybierają portfel przeglądarkowy przypięty do giełdy lub kantoru, często będziemy musieli podać nasze dane osobowe oraz przejść proces weryfikacji. Jeśli wybierzmy program, aplikację lub portfel sprzętowy, dane osobowe nie są koniecznie. Wystarczy adres email oraz silne hasło. Ponadto, należy zapisać seed będący kopią zapasową. To zbiór 12 lub 24 losowo wybranych wyrazów. Wykorzystując seed można odtworzyć portfel w innym miejscu, np. na innej aplikacji. Taki klucz należy zatem schować w bezpiecznym miejscu.

Zastanawiasz się, jak zacząć korzystać z Bitcoina i szukasz odpowiedniego portfela? W przypadku przeglądarkowych portfeli polecamy Coinbase lub Binance. W gronie portfeli desktopowych na komputer świetnie sprawdzi się Electrum lub Exodus. Na urządzeniach mobilnych możesz wykorzystać Edge oraz Bitcoin Wallet. Jeśli chodzi o portfele sprzętowe, dwie najlepsze marki to Ledger i Trezor.

Gdzie zakupić pierwsze Bitcoiny?

Są to Twoje pierwsze kroki w świecie kryptowalut, a zatem zakładamy, że zależy CI na możliwości zakupu kryptowalut za tradycyjne pieniądze. Później, gdy będziesz już posiadał waluty cyfrowe, spektrum możliwości jest szersze. Na początek, trzy popularne sposoby:

  • Kantor kryptowalutowy – to jedna z lepszych propozycji dla osób, które zastanawiają się, jak zacząć używać Bitcoina. W kantorze transakcja jest realizowana na linii użytkownika oraz platformy. Przy mniejszych kwotach nie zachodzi nawet konieczność podawania danych osobowych. Możemy zapłacić kartą, przelewem bankowym, a także płatnością mobilną. Bardzo popularnym kantorem online jest Coinbase.
  • Giełda kryptowaluta – w tym miejscu mechanizm handlu jest nieco inny, ponieważ użytkownik kupuje kryptowaluty bezpośrednio od innego użytkownika. Możemy jednocześnie tworzyć zlecenia oczekujące ustalając interesującą nas cenę. Giełdy obsługujące waluty tradycyjne wymagają przejścia procedury weryfikacji, do czego niezbędny jest dokument tożsamości. Wpłacamy tu nasze środki i możemy rozpocząć handel. Dobry przykład to Binance.
  • Bitomaty – osoby, które nie posiadają jeszcze żadnych kryptowalut, mogą skorzystać z bitomatu, czyli odpowiednika bankomatu i wpłatomatu w świecie walut cyfrowych. Wystarczy podać adres portfela, umieścić banknoty w szczelinie i poczekać na wydruk potwierdzenia. Po kilku godzinach, Bitcoiny znajdą się na Twoim portfelu.

Która z tych opcji jest najlepsza? Najniższe prowizje transakcyjne oferują giełdy, ale musimy być przygotowani na szereg formalności na początek. Kantory bez weryfikacji obsługują do określonej kwoty, a ponadto, posiadają większe prowizje. Z kolei bitomaty są bardzo wygodne i w pełni anonimowe, ale znajdują się tylko w dużych miastach i pobierają sowitą prowizję. A zatem, każdy wybór ma swoje wady i zalety i zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Jak kupić kryptowalutę?

Wybrałeś już miejsce, teraz czas na transakcję. W przypadku kantoru i giełdy, sprawa jest prosta, wystarczy wybrać jedną z dwóch wartości: kwotę pieniędzy, jaką chcemy wydać lub ilość kryptowalut, które chcemy kupić. System automatycznie obliczy drugą wartość i pozwoli przejść do finalizacji. W przypadku giełdy możemy ustawić zlecenie zakupu po interesującej nas kwocie i poczekać, aż inny użytkownik zaakceptuje naszą ofertę kupna. W przypadku bitomatów wystarczy nam adres portfela (lub kod QR będący jego odpowiednikiem), a także gotówką, którą przeznaczymy na zakup. Przeczytaj powiązany artykuł: https://infocrypto.pl/jak-kupic-kryptowaluty/

Jak rozpocząć korzystanie z Bitcoina?

Bitcoin bezpiecznie znalazł się w Twoim portfelu. W jaki sposób możesz z niego skorzystać? To już zależy tylko od Ciebie. Możesz robić przelewy do innych użytkowników, podając kwotę oraz adres odbiorcy. Możesz także korzystać z innowacyjnych, szybkich płatności oferowanych przez pośredników, takich jak PayU. Platforma pozwala nam zapłacić w wielu sklepach internetowych, które normalnie nie przyjmują kryptowalut. Nasza płatność zostanie bowiem przeliczona i zamieniona na tradycyjną walutę. Adopcja Bitcoina stale postępuje, dzięki czemu, kryptowalutą możemy zapłacić za zakupy online, jedzenie na dowóz, liczne usługi i rozrywki oraz wiele więcej. Bitcoina akceptuje również coraz większa liczba stacjonarnych punktów, takich jak sklepy, kawiarnie czy stacje paliw.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )