Jak zostać świadomym konsumentem?

Jak zostać świadomym konsumentem?

Zdrowa i świadoma konsumpcja to podstaw normalnego stylu życia, oszczędzania, zarządzania tym, co się posiada i racjonalnego gospodarowania zasobami, zarówno własnymi, jak i tymi, które przynależą do środowiska naturalnego.

Świadomy konsument

Zaspokaja własne potrzeby, ale uwzględnia także potrzeby przyszłych pokoleń. Świadomy konsument zbiera informacje o produkcie, zna jego skład i wie, czy został wyprodukowany w sposób zgodny z zasadami równowagi. Odróżnia rzeczy wartościowe od tych, które nie mają wartości. Co więcej, potrafi wstrzymać się z zakupem, jeśli wie, że dana rzecz nie jest niezbędna lub go na nią nie stać. W ten sposób nie zadłuża się i nie napędza spirali konsumpcjonizmu.

Zasady świadomych zakupów

W Polsce świadome zakupy często kojarzone są ze skąpstwem i gonieniem za okazją. Tymczasem zupełnie nie o to chodzi. To raczej forma kupowanie, która wymaga staranności w trakcie wykonywania wyrobu. Nie chodzi o to, aby kupić najtaniej, ale aby dostać bardzo wysoką jakość za rozsądną cenę. Zakupy nie są w tym założeniu proste. Trzeba uważnie wczytywać się w etykiety lub kupować u sprawdzonych dostawców, w renomowanych sklepach. Na bieżąco trzeba śledzić ceny produktów i porównywać je u różnych dystrybutorów.

Lokalność

Podstawa świadomości zakupowej to stawianie na lokalne produkty. Popieramy w ten sposób rodzimy przemysł i rzemiosło. Tyle tylko, że aby takie kupowanie miało sens, musimy wchodzić w interakcję ze sprzedawcą. Kupowanie tylko dlatego, że produkt pochodzi z Polski lub lokalnego targu nie oznacza przecież, że kupujemy rzecz wysokiej jakości. Naszą misją jest w tym momencie edukacja. Kupując stale warzywa u tego samego dostawcy, mamy wręcz obowiązek zwracania mu uwagi na fakt, że np. spadła ich jakość albo ziół w pęczku jest zdecydowanie mniej niż w ubiegłym tygodniu. Lokalnie, ale dobrze, to podstawa działań.

Wiedza

Zakupy wymagają posiadania informacji z zakresu prawa i umiejętności dochodzenia naszych roszczeń. Musimy być pewni, że znamy się na sztuczkach marketingowców i wiemy, że nawet muzyka i zapach służą zachęceniu nas do wydawania pieniędzy. Odporność na wyprzedaże, promocje, łowienie okazji to podstawa sensownych zakupów. Równie istotna jest wiedza dotycząca naszych praw, rękojmi i gwarancji. Niestety wciąż wielu z nas nie ma świadomości tego, co nam się należy i zbyt trudne wydaje im się rozwikłanie problemu, choćby czym różni się zaliczka od zadatku.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )