Jak zweryfikować, które informacje w sieci są prawdziwe?

Jak zweryfikować, które informacje w sieci są prawdziwe?

W sieci internetowej mnóstwo jest osób, które mają złe intencje i taki jest niestety przykry stan rzeczy, do którego musimy przywyknąć. Umyślnie produkują one całkowicie fałszywe informacje i manipulacje, by zmusić nas do określonego toku rozumowania. Stawienie im czoła nie jest jednak problematyczne, jeśli nauczymy się je właściwie rozpoznawać.

Pierwszym rodzajem takich wątpliwych treści są kłamstwa per se, które w sieci określa się głównie mianem fake news. W tego rodzaju informacjach nie ma większej finezji: jest to po prostu ordynarne przedstawianie nieprawdy, licząc przy tym wyłącznie na to, że treść taka dosięgnie osoby, której nie będzie się chciało jej zweryfikować i uzna ją za prawdziwą.

Wydawać by się mogło, że taka praktyka jest niemalże absurdalna i nie mogłaby być skuteczna na szeroką skalę, ale fakty mówią co innego: ostatnie wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych w dużej mierze zostały zdeterminowane przez ogromną kampanię dezinformacyjną przeprowadzoną przez ludzi powiązanych z rosyjskim rządem. Wiele osób dało się zmanipulować lub przyjęło forsowaną przez tych ludzi, fałszywą wizję rzeczywistości i ostatecznie zagłosowali zgodnie z ich zamysłem. Rozpoznanie fake newsa w sieci jest zazwyczaj dosyć proste – jego treść jest zazwyczaj skandaliczna i szokująca, a żeby go zweryfikować, wystarczy po prostu wpisać dane wydarzenie w wyszukiwarkę internetową – jeśli treść jest masowo powielana przez wszystkie media, nie da jej się najprawdopodobniej czegokolwiek zarzucić.

Drugim rodzajem są natomiast perfidne manipulacje, których autorzy starają się umyślnie kreować pewną wizję rzeczywistości poprzez jej zakrzywianie lub przedstawianie tylko wycinka właściwej sytuacji. Symbolem tego jest pewien mem krążący po internecie, który przedstawia głowę młodego chłopca, którą ktoś butem dociska do ziemi. Na fotografii obok widać jednak wyraźnie, że chłopiec sam trzyma but, a efekt dramaturgii i niesprawiedliwości wywoływany jest wyłącznie przez odpowiednie wykadrowanie zdjęcia.

Manipulacja ma zazwyczaj to do siebie, że jest dystrybuowana przez osoby, które w pełni świadomie i profesjonalnie chcą siać zamęt w głowach obywateli. Z tego względu zawsze bazuje ona na informacji rzeczywistej, która jest jednak zinterpretowana w sposób całkowicie krzywdzący. Istotą tego podejścia jest niemożność pociągnięcia takiej osoby do odpowiedzialności w taki sposób, który by ją faktycznie zabolał – zawsze będzie ona gotowa wyprzeć się manipulacji i twierdzić zawzięcie, że znała ona zaledwie wycinek sytuacji i na jej podstawie przygotowała zmanipulowaną treść. To, że ona samodzielnie wykadrowała sobie ten wycinek, to już zupełnie inna sprawa.

Innym typem manipulacji jest natomiast podanie informacji w sposób rzetelny i obiektywny i opatrzenie jej komentarzem, który całkowicie zniekształca rzeczywistość i de facto sugeruje czytelnikowi, w jaki sposób ma interpretować opublikowaną informację. Jako świadomi użytkownicy internetu powinniśmy być zatem wyczuleni na słowa-klucze w zmanipulowanych treściach, takie jak doniesienia o tym, że coś jest „szokujące”, „niebywałe” czy „żenujące”.

W obecnych czasach spotykamy się nie tylko z problemem manipulacji społecznej, ale celowym wprowadzaniem w błąd czy hejtem. Nieograniczony dostęp do sieci i mediów sprawia, że czujemy się bezkarni. Łatwo obrzucić błotem konkurencję, albo dzielić się swoimi opiniami i przekonaniami, zamiast faktami, co ma ogromny wpływ na odbiorców, nie mających swojego zdania i szukających opinii w Internecie czy telewizji. Może zainteresuje Cię także: bezpłatne gry hazardowe, na temat których wysnuto już tyle mitów i przedstawiono tyle nieprawdziwych informacji, że aż trudno uwierzyć, że branża gier hazardowych jeszcze istnieje. Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że gry hazardowe online podobnie jak kasyna stacjonarne przyczyniają się do uzależnienia czy bankructwa graczy. Ciężko zgodzić się z takimi opiniami, czy wyimaginowanymi historiami na forach, bo każdy kto kiedykolwiek grał w jakąkolwiek grę czy to na telefonie, czy na komputerze wie, że nie tylko gry hazardowe polegają na wydawaniu własnych środków. Każdy producent gry aby zarobić, kusi odbiorców dodatkowymi płatnymi opcjami, na które wielu wydaje pieniądze. Wniosek nasuwa się jeden – szukając informacji w mediach warto przede wszystkim kierować się czujnością i zdrowym rozsądkiem, analizować podane informacje i sprawdzać je w kilku źródłach.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )