Karta Kredytowa i odpowiedzialne pożyczanie

Karta Kredytowa i odpowiedzialne pożyczanie

Głównym przeznaczeniem karty kredytowej są transakcje bezgotówkowe. Możemy nią płacić za zakupy w internecie, na platformach aukcyjnych czy w sklepach internetowych. Kartą kredytową możemy również opłacić tradycyjne zakupy w stacjonarnych placówkach, korzystając choćby z popularnej w ostatnim czasie metody płatności zbliżeniowych.

Karta Kredytowa może być idealną opcją na sfinansowanie dodatkowych zakupów. Jest to szczególnie pomocne rozwiązanie wówczas, kiedy nie chcemy korzystać z własnej gotówki, lub nie chcemy obciążać domowego budżetu. Wiadomo bowiem że bywają różne sytuacje, kiedy wydatki danego miesiąca bywają mniejsze i większe. Wtedy kiedy mamy nadmiar wydatków, które musimy pokryć z własnych funduszy, możemy użyć karty kredytowej. Dzięki karcie kredytowej nie korzystamy bowiem z własnych środków finansowych, a pieniędzy udostępnionych nam przez bank.

Jak korzystnie założyć kartę kredytową?

Jeżeli nie posiadamy jeszcze karty kredytowej, możemy ją bez większych przeszkód założyć w banku. Na co jednak powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na założenie własnej karty kredytowej? O przedstawienie kilku przydatnych rad poprosiliśmy Karol Jaszewskiego, przedstawiciela portalu finansowego Banki24 – https://www.banki24.com.pl/ :

Jeżeli chcemy otworzyć kartę kredytową na korzystnych warunkach, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy karta kredytowa posiada opłatę miesięczną. Akurat większość kart kredytowych obecnie dostępnych posiada taką opłatę. Jest ona mniejsza lub większa. Istnieja jeden lub przynajmniej dwa banki, które nie pobierają jej wcale. Możemy poszukać banków z taką darmowa ofertą karty kredytowej. Znacznie łatwiej będzie nam jednak znaleźć kartę kredytową, w przypadku której bank uzależnia opłatę miesięczną od kwoty wykonanych transakcji. Jeśli więc mamy w planach aktywnie korzystać z karty, warto rozważyć taką opcję. Bank nie będzie od nas pobierał opłaty miesięcznej za korzystanie z karty, jeśli spełnimy określony warunek. Mówiący np. o tym, że powinniśmy wykonać transakcję na kwotę min. 1000 zł miesięcznie. Dzięki temu nie będziemy musieli martwić się opłatą miesięczną za kartę.

Jak korzystać z karty kredytowej odpowiedzialnie?

Otwierając kartę kredytową mamy do swojej dyspozycji środki finansowe, które udostępnia nam bank. Wysokość limitu na karcie uzależniona jest w głównej mierze od uzyskiwanych przez nas dochodów. Im większe, tym większy limit mamy szansę uzyskać. Oczywiście musimy zdawać sobie sprawę z tego, że poza korzystaniem ze środków finansowych na karcie, będziemy musieli je również spłacać i to każdego jednego miesiąca. Warto więc znać umiar w kwestii korzystania z karty.

Jak spłacać zadłużenie na karcie kredytowej?

Możemy spłacać kartę kredytową na trzy różne sposoby. Dla banku najważniejsze jest to, byśmy spłacali przynajmniej minimalną kwotę do spłaty, jaka zostanie nam wyznaczona. Informację na temat minimalnej kwoty do spłaty jaką powinniśmy wpłacić na konto naszej karty kredytowej otrzymamy za pośrednictwem wiadomości sms. Możemy ją również sprawdzić, jeśli posiadamy dostęp do bankowości elektronicznej. Spłata kwoty minimalnej to dobra opcja wówczas, gdy posiadamy dużo innych wyrzeczeń finansowych.

Najbardziej korzystną opcją pod kątem finansowym będzie spłata zadłużenia na karcie w okresie bez odsetkowym. W zależności od banku może on wynosić od 54 do nawet 60 dni. Jeśli w tym terminie spłacimy całe zadłużenie na karcie, to bank nie naliczy nam dodatkowych odsetek.

Jeszcze inną opcją spłaty jest nie regularna spłata karty, ale z uwzględnieniem spłaty minimalnej. W przeciwieństwie do spłaty kredytu, spłata zadłużenia na karcie nie odbywa się w równych ratach miesięcznych. To użytkownik decyduje jaką kwotę chce spłacić miesięcznie, uzależniając swoją decyzję od własnych możliwości finansowych, w danym momencie.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )