Odfrankowienie kredytu – czym jest i kiedy warto się nim zainteresować?

Odfrankowienie kredytu – czym jest i kiedy warto się nim zainteresować?

Pojęcie „odfrankowienie kredytu” jest pojęciem potocznym, które swoją nazwę zawdzięcza Frankowiczom. Pojęcie to odnosi się głównie do konkretnych spraw, w których sąd uznaje, że zawarte w danej umowie zasady dotyczące przeliczania wartości zobowiązań i rat jest niedozwolone, przez co postanowienia znajdujące się w tej umowie są nie ważne i nie posiadają żadnej mocy prawnej, która mogłaby wiązać kredytobiorców. W świetle prawa taka umowa powinna być traktowana jako umowa kredytu hipotecznego, który został udzielony w polskiej walucie i samo rozliczenie takiego kredytu powinno uwzględnić parametry dotyczące ceny, takie jakie zostały ustalone w pierwotnym kontrakcie.

Czy odfrankowienie kredytu pozwoli na odzyskanie pieniędzy?

Dzięki odfrankowieniu kredytu można odzyskać zarówno przeszłe, jak i przyszłe raty zachowując dotychczasowo obowiązujące zasady oprocentowania. Kwoty jakie można odzyskać z nadpłaconych rat mogą wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Odfrankowienie kredytu pozwala również na zmniejszenie wysokości przyszłych rat. Z wymienionych powodów można wydedukować, że przekształcenie kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich na kredyt w złotówkach jest dla osób, które posiadają kredyt zaciągnięty we frankach szwajcarskich bardzo opłacalne.

Kiedy warto zainteresować się odfrankowieniem kredytu?

Najbardziej intratne dla osoby posiadającej kredyt we frankach jest zastanowienie się jakie rozwiązanie sprawy przyniesie największe korzyści. Jeśli umowa kredytowa zawierała niedozwolone klauzule na których bank w sposób w pełni świadomy działał na niekorzyść klienta wzbogacając się jego kosztem można zainteresować się odfrankowieniem lub unieważnieniem umowy. Odfrankowienie umowy kredytowej pozwala, aby  kredyt we frankach zaczął obowiązywać jako kredyt złotowy z niskim oprocentowaniem. Dzięki takiemu rozwiązaniu Frankowiczowi przysługuje zwrot nadpłaty, jako że w przeszłości przez niewłaściwe sformułowania, które były zawarte w umowie płacił zawyżone raty. Saldo kredytu ulega znaczącemu pomniejszeniu, a w związku z tym, przyszłe raty maleją. Unieważnienie umowy z kolei działa na zasadzie zakończenia jej obowiązywania. Bank i klient muszą wspólnie rozliczyć się ze wszystkich spłat i wpłat, lecz jeśli okaże się, że suma pobranych przez bank kwot jest niższa niż kapitał, który został wypłacony przez kredytobiorcę, nie otrzyma on nic od banku i jeszcze będzie musiał wyrównać powstałą różnicę. Istnieje także możliwość przewalutowania kredytu, co oznacza po prostu przeliczenie kwoty kredytu pozostałej do spłacenia z franków szwajcarskich na złotówki. Jednak przewalutowanie kredytu jest w pełni opłacalne dla osoby posiadającej kredyt we frankach szwajcarskich, tylko wtedy gdy wartość franka szwajcarskiego względem złotówki znacznie spada a następnie przewiduje się gwałtowny wzrost kursu franka szwajcarskiego. Przewalutowanie kredytu zwykle prowadzi do zwiększenia płaconej przez klienta banku raty. Wszystkie przedstawione powyżej sposoby są korzystne dla Frankowicza, lecz to on sam musi przeprowadzić kalkulacje, aby dowiedzieć się czy odfrankowanie kredytu w jego konkretnej sytuacji jest korzystne, czy jednak bardziej korzystne dla niego są inne rozwiązania.

Koniecznie doczytaj: https://www.krp-ks.pl/blog/pomoc-frankowiczom/.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )