Pierwsza wyprawa w góry? Jakie buty kupić?

Pierwsza wyprawa w góry? Jakie buty kupić?

Zaczynasz swoją górską przygodę i nie masz pomysłu jak się zorganizować, co ze sobą zabrać i w co się ubrać. Przecież u podstawy gór będziesz mierzyć się z gorącym słońcem, a szczycie zaś z mocnym wiatrem, a po drodze jeszcze wiele szlaków pokrytych mniejszymi lub większymi urwiskami, kamieniami i nierównościami. Od czego zacząć i jak się zorganizować?

Kiedy wybrać się w góry?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoje górski wyprawy i zastanawiasz się nad pierwszym w życiu wejściem na szczyt, to jakiej by on nie był wysokości, to spore wyzwanie. Dlatego najbezpieczniej będzie wybrać się na pierwszą taką wyprawę latem, kiedy góry nie są pokryte śniegiem i lodem. Nie oznacza to jednak, że możesz iść bez przygotowania.

W górach, podobnie jak nad morzem, pogoda lubi zmieniać się z minuty na minutę. Możesz wyruszyć w pełnym słońcu, a wracać w totalnej ulewie i burzy. Warto więc przygotować się na każdą ewentualność.

Wybierając się w góry, szczególnie nieznanym szlakiem, będziesz potrzebować dobrego i stabilnego obuwia. Nie wystarczą tutaj wygodne trampki albo adidasy. Żeby zwiększyć swoje bezpieczeństwo musisz liczyć się z inwestycją w specjalistyczne buty.

Jakie obuwie kupić?

Buty w górach mają ogromne znaczenie. Przemierzasz w końcu wiele kilometrów więc muszą być one wygodne i stabilne. Dodatkowo buty górskie mają kilka innych zadań:

  • muszą chronić Twoje stopy przed nierównym podłożem
  • muszą stanowić barierę dla wystających kamieni czy konarów drzew
  • muszą amortyzować wstrząsy i stabilizować kostkę minimalizując ryzyko urazów
  • muszą zapobiegać wilgoci podczas deszczu, a jednocześnie przepuszcza powietrze w przypadku upału

Najlepszym rozwiązaniem wydają się być buty trekkingowe za kostkę. Usztywniają nogę, mają dobrą przyczepność do podłoża i sprawiają, że idąc po mokrym terenie, woda nie wlewa się do środka. Ich minusem jest zdecydowanie waga. Buty za kostkę są cięższe niż te niższe i niewątpliwie ma to wpływ na komfort naszej wyprawy. Ciężkie obuwie obciąża też nasz kręgosłup, dlatego warto o tym pamiętać decydując się na zakup.

Jeżeli w góry wybieramy się latem warto rozważyć zakup niskich butów trekkingowych, tym bardziej, że jeżeli to Twoja pierwsza wyprawa, to najprawdopodobniej nie zdecydujesz się na najtrudniejszy z możliwych szlaków. Buty przed kostkę dadzą Ci większą swobodę poruszania się. Będziesz czuł się w nich bardziej naturalnie, a z uwagi na ich przewiewność Twoja stopa nie będzie się też tak bardzo męczyć, puchnąć i pocić. Ważne aby buty miały dobrą przyczepność i minimalizowały ryzyko poślizgnięcia się czy upadku.

Przed pierwszymi zakupami polecamy odwiedzić sklep sportowy lub zabrać na zakupy doświadczonego przyjaciela. Na obuwiu trekkingowym nie warto oszczędzać, chodzi w końcu o Twoje bezpieczeństwo i wygodne penetrowanie nowych obszarów. Kupując buty po raz pierwszy sprzedawca na pewno doradzi Ci w ich wyborze, pomoże dopasować rozmiar, dzięki czemu każdy kolejny zakup obuwia górskiego będzie już dla Ciebie o wiele prostszy.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )