Producent obwodów drukowanych i lider na rynku – kogo wybrać?
Zastanawiasz się, który producent obwodów drukowanych sprosta Twoim wymaganiom? Nie wiesz, komu zaufać? Firma Techno Service S.A. to przedsiębiorstwo, które zajmuje się produkcją płytek PCB. Płytki są tworzone pod zamówienie klienta i dostosowane do indywidualnych oczekiwań. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Przeczytaj nasz artykuł.
Producent obwodów drukowanych – historia
Przedsiębiorstwo istnieje w branży od ponad 30 lat, a każdy rok jest pełen nowych doświadczeń i wyzwań dla producenta obwodów drukowanych. W produkcji wykorzystywane są wysokiej jakości laminaty, natomiast projekt płytki dostosowany jest do potrzeb oraz oczekiwań klienta. Firmie zaufało szerokie grono klientów, jednym z czynników decydujących o wyborze właśnie Techno Service jest nie tylko wysoka jakość produkcji, ale również konkurencyjna cena materiału.
Na czym polega produkcja płytek PCB?
Produkcja odbywa się dzięki nowoczesnym maszynom wyposażonym w najnowocześniejsze technologie pozwalające na szybkie i precyzyjne wykonanie płytki. Parametry podane przez klienta są dokładnie odwzorowywane, podczas produkcji zadbany jest każdy szczegół projektu.
Każdy projekt posiada swoją dokumentacje techniczną, której poprawność jest sprawdzana przed przystąpienie do produkcji obwodów drukowanych. Na cenę produktu składa się wiele czynników takich jak liczba warstw, z których zostaje wyprodukowana płytka, rodzaj materiału wykorzystany do produkcji, dodatkowe elementy wprowadzone na prośbę klienta oraz poziom skomplikowania projektu, który trzeba wykonać. Ważny jest również czas realizacji projektu – czym trudniejszy i bardziej skomplikowany projekt, tym dłużej trwa produkcja. Wiąże się to również z wyższą ceną płytki PCB.
Klient otrzymuje gwarancję bezpieczeństwa płytki, wszelkie rozwiązania wykorzystywane w procesie produkcji posiadają atesty i certyfikaty jakości.
Producent obwodów drukowanych – jego praca krok po kroku
W pierwszym etapie należy przygotować dokumentację produkcyjną. Po przygotowaniu wszelkich formalności przez producenta obwodów drukowanych przechodzi się do rozpoczęcia prac. Najpierw należy wywiercić otwory w płytce. Po przewierceniu formaty produkcyjne należy wyczyścić. Później przygotowuje się wywiercone otwory do grafitowania. Proces grafitowania polega na pokrywaniu rdzenia płytki ochronną warstwą grafitu tworzącą powłokę chroniąca przed mechanicznymi uszkodzeniami. W następnym etapie przygotowuje się klisze, następnie nakłada się fotopolimery. Czym są? To materiały zmieniające swoje właściwości pod wpływem światła.
W następnej kolejności należy naświetlić obwód drukowany, wywołać formaty i przeprowadzić proces miedziowania otworów, czyli pokrywania ich wnętrza miedzią (albo innym metalem).
Po procesie galwanizacji należy przejść do (uwaga: trudne pojęcie) stripowania fotopolimeru, czyli usunięcia zbędnych pozostałości fotopolimeru. Następnie przechodzi się do trawienia płytek PCB. Trawienie to nic innego jak usuwanie miedzi z niektórych miejsc na laminacie. Używa się w tym celu roztworu chlorku żelaza lub kwasu azotowego.
W kolejnych krokach producent obwodów drukowanych nakłada na płytkę maskę antylutowniczą. Jest to specjalna farba chroniąca przed utlenianiem się miedzi, ale nie tylko. Oprócz tego chroni również przed szkodliwym działaniem stopów lutowniczych. Taką maskę nakłada się metodą kurtynową, inaczej zwaną fotodrukową, następnie należy naświetlić ją przez kliszę fotograficzną.
Zbliżamy się do końca trudnego procesu powstawania obwodów. Należy na koniec pokryć je chemicznie złotem i wykończyć warstwę opisową, którą nakłada się ją metodą sitodruku. Po wszystkim zostaje jeszcze obróbka mechaniczna obwodów polegająca na frezowaniu i rylcowaniu powierzchni. Na zakończenie producent obwodów drukowanych wykonuje testy elektryczne płyt PCB. Po przejściu wszystkich kontroli obwód drukowany zostaje spakowany i przekazany klientowi. Jak sam widzisz to długi i żmudny proces, ale też bardzo fascynujący!