Przykazania zdrowych zębów

Przykazania zdrowych zębów

Zdrowy, biały uśmiech to wizytówka człowieka. Dodaje nam pewności siebie oraz jest niebywałym atutem. Uśmiechnięty człowiek od razu wydaje się bardziej przyjazny i pozytywnie nastawiony. Gdy pojawiają się problemy z zębami, automatycznie wycofujemy się z życia społecznego. Chowamy swój uśmiech, przez co wydajemy się wycofani, czasem nawet nieszczerzy. Dbanie o zęby to podstawa w dzisiejszych czasach. Uśmiech to pierwszy gest w przełamywaniu lodów towarzyskich. Dlatego poniżej prezentujemy Wam przykazania zdrowych zębów.

Mycie zębów to podstawa

Już od przedszkola jesteśmy uczeni, że prawidłowa higiena jamy ustnej zapewni nam zdrowe i piękne ząbki. Z pewnością każdy z nas pamięta akcję Wiewiórka, która ma na celu uświadamianie dzieci, jak prawidłowo szczotkować zęby. Każdy przedszkolak wie, że zęby powinno się szczotkować dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Każde szczotkowanie powinno trwać od dwóch do trzech minut. Jak mawiała moja mama rano myjemy zęby dla urody, wieczorem natomiast myjemy zęby dla zdrowia. Błędem podczas szczotkowania zębów jest płukanie ich wodą zaraz po wypluciu pasty. Wypłukujemy w tym czasie fluor, który powinien dopiero zacząć działać w naszej jakie ustnej. Dlatego pamiętaj, żeby po umyciu zębów wypluć pastę i jedynie obmyć zewnętrzną część ust. Drugim błędem jest zaraz po umyciu zębów płukanie jamy ustnej płynem. Zanim to uczynimy powinniśmy odczekać około trzydziestu minut.

Nie tylko zęby, ale także język

Wiele osób zapomina, że na jamę ustną składają się nie tylko zęby, ale również język, wewnętrzna część policzków i dziąsła. Utrzymanie higieny tych miejsc ma bardzo ważne znacznie również w aspekcie zdrowych zębów. Szorując język i pozostałe części jamy ustnej pozbywamy się znacznej ilości bakterii. Do czyszczenia języka dostępne są specjalne nakładki lub szczoteczki. Jednak brak specjalistycznej szczoteczki nie jest wymówką. Przestrzenie jamy ustnej możemy wyczyścić zwykłą szczoteczką. Jednak przestrzenie międzyzębowe nie wyczyścimy niczym innym, jak tylko nicią dentystyczną.

Zbilansowana dieta

Dieta, tak niedoceniana w profilaktyce zębów, może przynieść nam sporo korzyści, jeżeli zastosujemy się do paru zasad. Dieta powinna obfitowały w odpowiednią ilość wapnia oraz witaminy D, która bierze udział w procesie wchłaniania się wapnia do organizmu. W związku z tym, dieta powinna obfitować w produkty i przetwory mleczne, orzechy oraz zielone warzywa. Unikanie napojów prowadzących do przebarwień, takich jak wino, kawa i herbata, również będzie niosło ze sobą bielszy uśmiech. Z diety powinniśmy wyeliminować cukier, który jest pożywką dla bakterii, które namnażając się nie tylko mają wpływ na choroby zębów, ale przyczyniają się do powstania nieświeżego oddechu.

Systematyczne wizyty u stomatologa

W profilaktyce dbania o zdrowy uśmiech, wizyty w gabinecie dentystycznym to konieczność. Najlepiej dokonywać przeglądu dwa razy w roku, ale jednak wizyta rocznie to ostateczne minimum. Podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym możemy poprosić o piaskowanie, które pomóże usunąć zalegający osad nazębny, a dzięki któremu nasze zęby będą gładkie i błyszczące.

Dobór odpowiedniej szczoteczki

Mycia szczoteczką uczymy się od dziecka. Szczoteczki różnią się pod względem twardości włosia, które należy wybierać również odpowiednio do wrażliwości dziąseł. Jeżeli nie radzisz sobie z tradycyjną szczoteczką, warto zainwestować w szczoteczką pulsacyjną lub soniczną. Po użyciu szczoteczki mechanicznej już nigdy nie będziesz chciał wrócić do używania szczoteczki tradycyjnej.

Nie gryź rzeczy, które nie są przeznaczone do jedzenia

Pamiętaj, że zęby pomagają nam przeżuwać pokarmy. Używanie ich do odkręcania nakrętek w butelkach plastikowych, odrywania nitek lub taśmy klejącej to kiepski pomysł. Narażamy zęby na ukruszenie lub złamanie, co nie tylko może być bolesne, ale również kosztowne pod względem leczenia. Wystarczy przejrzeć cennik zabiegów stomatologicznych, aby stwierdzić, że w walce o zdrowy uśmiech profilaktyka jest najtańsza.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )