Wady i zalety zakupów na zero procent

Wady i zalety zakupów na zero procent

Zakupy na raty to świetne rozwiązanie, dla osób, które nie mogą sobie pozwolić na zapłatę gotówką. Oferuje je wiele sklepów, głównie ze sprzętem gospodarstwa domowego i elektroniką. Wiele z nich proponuje dodatkowo nie tylko minimalne formalności, ograniczające się do podania danych z dowodu osobistego, ale też zerowe oprocentowanie pożyczki.

Pułapki rat

Błyskawiczna transakcja powoduje, że zbyt często nie zwracamy uwagi na czyhające na nas pułapki. Pierwsza z nich związana jest z ceną. Zbyt często dajemy się skusić na takie raty, a nie sprawdzamy, czy w innym sklepie nie kupilibyśmy tego samego modelu, zdecydowanie taniej. Pułapką może być także fakt, że kupujemy model stary, taki, którego producent nie będzie już wytwarzał, bo w międzyczasie udoskonalił produkcję i zamierza zaraz wypuścić na rynek rzecz zdecydowanie lepszą i nowszą technologicznie. Nie dajmy się tez skusić sprzedawcą na oferowaną zbyt często propozycję przedłużenia gwarancji. Rzecz jasna jest to dodatkowo płatna opcja, doliczana do naszych rat, a najczęściej zupełnie niepotrzebna lub obwarowana tak wieloma warunkami, że trudno będzie z niej skorzystać. Przy zakupie na zero procent, otrzymamy do podpisania dokumenty. Starannie przeczytajmy umowę kredytową. Często drobnym druczkiem dopisano tam informacje dotyczącą dodatkowej prowizji dla banku czy ubezpieczenia kredytu. Może się wówczas okazać, że koszt rat wcale nie jest zerowy.

Wady rozwiązania

Zdecydowaną wadą jest… dostępność. To trochę sprzeczne, ale chodzi o to, że zbyt często rzecz, którą kupujemy, nie jest nam w ogóle potrzebna i najprawdopodobniej, gdyby nie pokusa nieoprocentowanych rat, wcale nie skorzystalibyśmy z kredytu. Kupujemy w ten sposób rzeczy zbędne lub wręcz takie, na jakie w ogóle nas nie stać. Często też, kolejna rata to przysłowiowy gwóźdź do trumny naszego domowego budżetu. Kiedy konieczność spłaty jest odległa, wydaje nam się, że bez trudu ja udźwigniemy, a niestety zbyt często tak nie jest.

Zalety zakupów zero procent

Bywa i tak, że taki zakup to ostatnia deska ratunku. Jeśli nie mamy odłożonych na koncie awaryjnych pieniędzy, a popsuje nam się pralka czy lodówka, niezbędne w domowym gospodarstwie, nie będziemy w stanie bez nich funkcjonować. W tym momencie raty są dla nas wybawieniem, pozwalającym na szybkie zaspokojenie domowej potrzeby. Nie dość na tym, małe i spłacane regularnie raty wpływają na poprawę oceny naszej zdolności kredytowej. W oczach banku stajemy się wiarygodnym, wypłacalnym i świadomym terminów klientem, z którym chętnie podejmą współpracę także wówczas, gdy zechcemy skorzystać z kredytu na zdecydowanie wyższą kwotę czy długi okres.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus ( )