Wskazówki dotyczące oświetlenia wnętrz.

Wskazówki dotyczące oświetlenia wnętrz.

Być może najbardziej pomijanym elementem wystroju Twojego domu jest oświetlenie. Wpływając na wszystko, od atmosfery pomieszczenia po postrzeganą wielkość, światło w Twoim domu jest równie ważne, jak meble, które oświetla. Te podstawy pomogą Ci znaleźć odpowiednie oświetlenie, aby zachować harmonię wnętrza.

Kategorie podstawowe

Oświetlenie domu dzieli się na trzy ogólne kategorie: oświetlenie otoczenia, oświetlenie zadaniowe i oświetlenie akcentujące. Powinieneś użyć kombinacji wszystkich trzech w głównych obszarach życia. Główne oświetlenie służy do ogólnego oświetlenia i ułatwia poruszanie się po pomieszczeniu. Przykłady takiego oświetlenia to żyrandole, oprawy montowane na suficie lub ścianie, oświetlenie wpuszczane lub szynowe itp. Oświetlenie zadaniowe jest używane do czytania, szycia itp. I obejmuje przenośne lampy i oświetlenie wbudowane. Powinno być wystarczająco jasne, aby nie męczyć oczu, ale także wolne od rozpraszającego blasku. Wreszcie, oświetlenie akcentujące zwraca uwagę na obszary zainteresowania wzrokiem. Aby oświetlenie akcentujące (np. szynowe, punktowe lub naścienne) było efektywne, musi być trzy razy jaśniejsze niż oświetlenie ogólne wokół niego.

Określ rolę pokoju

Teraz, gdy znasz już różne rodzaje świateł, musisz zadać sobie kilka pytań. Jak funkcjonuje każdy pokój? Jaki nastrój chcesz stworzyć? Jak najlepiej zastosować różne rodzaje oświetlenia, aby uzyskać pożądany efekt?

Na przykład będziesz potrzebować oświetlenia otoczenia w każdej dużej przestrzeni do celów nawigacyjnych (np. aby uniknąć potknięcia się o meble). Poza tym funkcja pomieszczenia pomoże określić inne rodzaje oświetlenia, które trzeba będzie zainstalować. W czytelni prawdopodobnie zechcesz ustawić stół lub stojącą lampę obok każdego krzesła lub sofy, na której będzie odbywać się czytanie. Zawieszanie pojedynczych opraw oświetleniowych nad obszarami roboczymi w kuchni (np. nad blatem wyspowym, nad zlewem itp.) zapewni dodatkowe oświetlenie podczas siekania warzyw lub mycia naczyń. W bibliotece podwieszane, wpuszczane oświetlenie na półkach ułatwi wyszukiwanie książek, jednocześnie tworząc wspaniały efekt.

Pomocne wskazówki

Chociaż oświetlenie służy głównie do podświetlania określonych obszarów lub rozjaśniania pomieszczenia, może również ukrywać lub maskować. Na przykład lampy sufitowe, kinkiety ścienne i lampy mogą sprawić, że mały pokój będzie wyglądał na większy, delikatnie opasując ściany, oświetlając sufit i zapewniając lekką poświatę w całej przestrzeni. Czy masz pęknięcia w ścianach? Użyj lamp stołowych i podłogowych lub miękkiego oświetlenia akcentującego, aby wygenerować baseny iluminacji, zamiast zalewać pomieszczenie światłem. Aby zaoszczędzić energię i zminimalizować rachunki za prąd, kupuj oświetlenie fluorescencyjne zamiast żarowego; używaj żarówek i ściemniaczy o niższej mocy; zainstaluj timery, aby automatycznie włączać i wyłączać światła zewnętrzne; i wyłączaj światła, gdy nie są używane.

Teraz możesz zacząć! Dostępnych jest wiele opcji oświetlenia, które czasami mogą być przytłaczające. Aby uzyskać świetne pomysły, przejdź do lokalnego sklepu z narzędziami lub specjalistycznego sklepu z oświetleniem i zobacz, co jest dostępne. Zapoznaj się z kilkoma książkami o dekoracjach wnętrz, aby dowiedzieć się, jak połączyć różne rodzaje oświetlenia. I jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, nie może bezpiecznie zainstalować oświetlenia, poproś licencjonowanego elektryka, aby zrobił to za Ciebie.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )