Dlaczego warto inwestować w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej?

Dlaczego warto inwestować w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej?

Inwestycje, które znajdują się na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej tworzą swoisty ekosystem.  Obecnie działa tam około 61 firm, które z uwagi na swoją obecność w strefie otrzymują szereg ulg i korzyści.

Czym jest Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna?

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to obejmująca 18 podstref inwestycja, która umiejscowiona jest w województwie dolnośląskim, a dokładniej w jego południowej części. Została ona ustanowiona rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 kwietnia 1997 r. Strefa to teren o objętości 1361 hektarów, o nakładach inwestycyjnych w kwocie około 10 miliardów złotych. W samej strefie jest dostępnych około 16400 miejsc pracy natomiast we współpracy z funkcjonującym na jej terenie Dolnośląskim Klastrze Edukacyjnym współpracuje 50 uczelni i szkół średnich. Warto również wspomnieć, że firmy działające na terenie strefy mogą liczyć na liczne ulgi dla przedsiębiorców (ulgi w podatku dochodowym). Przez wiele lat z rozwojem Legnickiej Strefy inwestycyjnej związany był  Piotr Wojtyczka, który od lutego 2019 do października 2021 pełnił funkcję Wiceprezesa zarządu.

Nowe inwestycje na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej

Na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej działa wiele firm z różnych branż. Tworzą się również nowe przedsięwzięcia. Bez wątpienia na ten moment najbardziej godną uwagi inwestycją  będzie powstanie w Środzie Śląskiej zakładu PepsiCo. Piotr Wojtyczka przyznaje, że PepsiCo to największa inwestycja w LSSE – projekt będzie nowoczesny i zrównoważony środowiskowo, wpłynąć ma także na rozwój lokalnych społeczności. Inwestycja to aż 55 000 metrów kwadratowych. Fabryka, która ma powstać na terenie strefy należeć będzie do koncernu  produkującego Pepsi, a także, między innymi chipsy Lays czy Cheetos. Jak wynika z planów firmy, ziemniaki skupowane będą od lokalnych dostawców. Zakład planuje zatrudnić ponad 4500 osób.

Jak twierdzi Piotr Wojtyczka, inwestycja może zostać sprawnie przeprowadzona z uwagi na wyjątkową otwartość i przychylność władz lokalnych w kwestii współpracy z PepsiCo. Fabryka będzie działała na zasadach ekologicznego rozwoju – zakład ma w planach osiągnąć neutralność klimatyczną w 2035 roku.

Lokalne inwestycje w LSSE

Inwestycje, które działają w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej posiadają dogodną infrastrukturę i większość z nich stworzona jest w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Strefa stawia także na edukację regionalną – ze terenem związane są między innymi Dolnośląski Klaster Edukacyjny, Dolnośląski Klaster Lotniczy oraz Dolnośląski Klaster Motoryzacyjny. Każdy z nich ma za zadanie zwiększenie świadomości lokalnej na różne tematy. Legnicka Specjalna Strefie Ekonomiczna to nie jedyne takie przedsięwzięcie – jak pisze na stronie głównej premier Mateusz Morawicki, objęcie tego rodzaju strefami ekonomicznymi całej Polski ma zdynamizować inwestycje w kraju. Inwestorzy zagraniczni z pewnością również będą zainteresowani zwiększeniem aktywności na polskich rynkach.

CATEGORIES

COMMENTS

Wordpress (0)
Disqus (0 )